Шеранић у Будимпешти на састанку о међугенерацијској солидарности и подршци младима
Поред министара земаља чланица ЕУ, састанак је окупио и министре земаља Западног Балкана и представнике земаља Европског економског простора, а дискусије су усмјерене на два главна аспекта демографије: међугенерацијску солидарност и подршку младима.
- Током првог дијела састанка, у фокусу су били начини постизања међугенерацијске сарадње и позитивни ефекти које она може имати у рјешавању демографских изазова. Разговарало се и о мјерама које могу да промовишу активно старење и очување здравља старијих људи, посебно њиховог менталног здравља, као и о начинима да се боље искористи потенцијал старијих људи у свјетлу промјенљиве демографске реалности - наводи се у саопштењу министарства.
Додаје се да је други дио дискусије посвећен питањима подршке могућностима становања и запошљавања младих људи, као и њиховог благостања, са посебном пажњом на њихово ментално здравље.
- Учесници дијеле и примјере добре праксе и мјере политика из својих земаља, те размјењују идеје о различитим демографским изазовима са којима се суочавају широм Европе - наводи се у саопштењу.
Шеранић је у свом излагању истакао значај бриге и солидарности према свим члановима породице, како младима, тако и старима, као и институционалног ангажмана и подршке унапређењу квалитета живота старијих особа. Присутне је упознао да је на приједлог Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске усвојена Стратегија за унапређење положаја старијих лица у Републици Српској за период од 2019. до 2028. године.
- Визија Стратегије предвиђа да се старија лица поштују и укључују као ресурс у заједницу са свим својим капацитетима и квалитетима, уз одржив систем интегрисаних услуга које подржавају здраво и активно старење и унапређују квалитет живота старијих. Та визија се може остварити кроз бољу информисаност старијих и висок сензибилитет локалних заједница, те спровођењем активности, уз равноправно учешће свих старијих особа у свим областима живота - рекао је Шеранић.
Како он истиче, Српска посвећује велику пажњу популационој политици, укључујући бројне мјере подршке трудницама и породиљама, породици и дјеци, те је једна од оних који желе да прате тзв. мађарски модел популационе политике и помоћи младима, прилагођавајући је својој ситуацији и могућностима.
Он је подсјетио и да је Влада Републике Српске у прошлој години усвојила Акциони план спровођења Омладинске политике Републике Српске од 2023. до 2027. године, којим су планирана три стратешка пројекта - успостављање Ресурсног центра за младе, Програм подршке младим предузетницима "Стартап Српска" и успостављање првог научнотехнолошког парка у Републици Српској.
Шеранић је истакао и значајан данашњег састанка, с обзиром на то да судбина и будућност Европе, као и сваког појединачног европског народа, лежи у озбиљном и студиозном приступу овим и пратећим социолошким и економским питањима, те је честитао Мађарској на проактивној улози коју је показала у вези са демографским изазовима.
Организатори неформалног министарског састанка у Будимпешти наглашавају да је рјешавање демографских изазова међу приоритетима мађарског предсједавања Савјетом ЕУ, имајући у виду да су европска друштва преобликована демографским промјенама, те је кључно да се ова тема стави високо на дневни ред.