Букејловић: Национални интерес Српске - очување Дејтонског споразума
Букејловић је нагласио да је национални интерес Републике Српске очување и јачање њене државности, поштовање и очување владавине права, а тиме и Дејтонског мировног споразума.
- Српска потврђује пуну посвећеност Дејтонском споразуму, укључујући Устав БиХ, као и наставак напретка БиХ на путу регионалних и европских интеграција, јер то је важно за њену стабилност и напредак - оцијенио је Букејловић.
Букејловић је истакао да се Дејтонским споразумом омогућава мирно и стабилно окружење у БиХ, због чега је од изузетног значаја да га све стране потписнице и чланови међународне заједнице поштују и придржавају се његових темељних принципа.
Он је подсјетио да је Дејтонским мировним споразумом окончан четверогодишњи рат и прецизирано уставно-правно уређење БиХ.
- Осим заустављања рата у БиХ, Дејтонски мировни споразум донио је ново уређење земље, ријешена су крупна питања БиХ, донесен Устав и врло јасно је речено да постоје два ентитета и три равноправна народа - навео је Букејловић за Срну.
Букејловић сматра да је недопустиво то што се Дејтонски мировни споразум почео тумачити не по ономе што пише у њему, него по слободном увјерењу, те се користи као ултимативно политичко средство.
Он је напоменуо да не постоји уставни и политички систем који је доведен до савршенства, посебно не у земљама у којима је рат завршен прије 29 година, те оцијенио да је реално очекивати анализе које би биле у правцу надоградње Дејтонског споразума, али само уз сагласност оба ентитета и сва три конститутивна народа у БиХ.
У четвртак, 21. новембра, навршиће се пуних 29 година од парафирања Општег оквирног споразума за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.
Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.
Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу.