latinica  ћирилица
18/11/2024 |  17:27 ⇒ 20:48 | Аутор: РТРС

Посљедњи трзаји Амбасадора САД - предсједник Српске јасан: Марфи је највеће зло које је погодило БиХ (ВИДЕО)

На мети одлазећег америчког амбасадора у БиХ Мајкла Марфија поново Република Српска и њен предсједник Милорад Додик. Под плаштом опредИјељености за Дејтонски мировни споразум и изјаве да САД не желе да укину Републику Српску, Марфи се обрушио на предсједника , оптужујући га за антидејтонску политику и економску ситуацију. Марфи лаже и руши Републику Српску, одговорио је предсједник Додик. Он је, упозорава, највећа елементарна непогода која је погодила БиХ и дипломатска срамота. Због тврдњи о стању финансија у Српској огласило се и Министарство финансија - амерички амбасадор Мајкл Марфи износи неистине и дезинформише грађане.
Милорад Додик - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Милорад ДодикФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Мајкл Марфи на излазним је вратима из БиХ. Ако сте помислили да ће „у миру“ напустити зграду америчке амбасаде у Сарајеву, преварили сте се. Посљедње дане, а у сусрет новој америчкој администрацији, коју ће предводити Доналд Трамп, користи за обрачун са Републиком Српском и њеним предсједником Милорадом Додиком. Укратко, Додик му је крив за све негативне процесе у БиХ. На одговор предсједника није дуго чекао. Марфи је највећа елементарна непогода, написао је Додик на Иксу. Описао је Додик Марфија као највећег тровача јавног простора, корумпираног заштитника криминалаца и пожелио му срећан пут. Онда је и новинарима рекао и да Марфи лаже о томе да Американци нису вршили притисак на банке у Српској да угасе рачуне фирмама и појединцима који су санкционисани.

- Лаже. Он је све рекао у интервјуу. Онда наши људи кажу, па рекао је да не руши Републику Српску. Лажу, руше Републику Српску. Врло су организовано довели неку жену из Министарства трезора САД-а која је окупила банкаре и рекла "слушајте, ако им неко буде помагао, добит ћете и ви санкције". И шта људи да ураде? - каже Милорад Додик, предсједник Републике Српске. 

Описао је Додик притиске којима су од америчке амбасаде била изложена предузећа у Српској, али и његова породица. На Марфијеве тврдње да се Српска налази у тешкој економској ситуацији, и на питање које је у свом мандату Марфи институцијама Српске поставио неколико пута – гдје је новац, Додик је одговорио контрапитањем. Марфи, гдје су паре?

- Он се нашао да пита гдје су паре. Српска све транспарентно чини. Па колики је дефицит САД-а? Дупло им је већа задуженост од домаћег производа. И он пита нас. Ко си ти да нас питаш? - поручио је Додик. 

Марфијева тврдња да се Република Српска на Бањалучкој берзи само у овој години задужила за 1,1 милијарду је нетачна и немогућа, одговарају из Министарства финансија. Износ о којем говори већи је, истичу, од годишњег промета берзе оствареног у 2023. години".

- Влада Српске се од 1. јануара до данас задужила путем емисија хартија од вриједности на Бањалучкој берзи укупно 447 милиона марака, што је далеко од милијарде коју амерички амбасадор спомиње. У току ове године отплата дуга је милијарду и 120 милиона. Јавни дуг Републике Српске на крају прошле године био је 34,6 одсто БДП-а, а сада износи 31,9 одсто БДП-а - навели су у Министарству финансија Републике Српске

Ово је само један од одговора институција Српске на оптужбе које је током дипломататске, или је боље рећи, недипломатске службе износио Мајкл Марфи. Због свега, правници сматрају да умјесто растанка са Марфијем као са пријатељем, имамо испраћај једног америчког амбасадора, иза којег остаје превелик број отворених конфликата.

- Потпуно неразумијевање БиХ. Срећом, ДМС је ту, да заштити све нас, без обзира да ли смо припадници једног од три народа, или смо становници једног од два ентитета, од било кога ко овдје мисли да направи другачију БиХ од онога што смо потписали у Дејтону - рекао је правник Огњен Тадић. 

А дефинитивно није потписано да један страни дипломата има право да се мијеша у унутрашња питања једне земље. И не само мијеша, већ и руши договор домаћих политичара. За тако нешто, има све мање времена. Врата на амбасади у Сарајеву, већ су отворена.