latinica  ћирилица
18/11/2024 |  14:48 ⇒ 14:48 | Аутор: ТАНЈУГ

Најсјевернији град на Аљасци улази у поларну ноћ, наредни излазак сунца 22. јануара

Градић Уткиагвик на Аљасци од данас у наредних 64 дана неће видјети излазак сунца, колико ће у том мјесту трајати поларна ноћ, пренио је Вашингтон пост.
Аурора боралис (Фото: EPA-EFE/CJ GUNTHER, илустрација) -
Аурора боралис (Фото: EPA-EFE/CJ GUNTHER, илустрација)

Најсјевернији град у Сједињеним Америчким Државама, Уткиагвик који је раније био познат као Бароу, има 5.000 становника и налази се око 530 километара сјеверно од арктичког круга.

Сунце ће данас заћи у 13.27 сати по локалном времену, док ће поново изаћи изнад хоризонта тек 22. јануара 2025. године. Тада ће сунце изаћи у 13.15 сати на југу, а заћи ће само 48 минута касније.

До тада, небо би могло попримити нијансе азурне или љубичасте, али сунце неће долазити до линије хоризонта.

На зимски солстициј, 21. децембра, сунце ће у подне у Уткиагвику и даље бити 4,7 степени испод хоризонта.

Уткиагвик своју сунчеву свјетлост покупи у летњем периоду, када дан траје 24 сата, што ће се догодити између 11. маја и 19. августа 2025. године.

Због нагиба Земље око своје осе, региони у арктичком кругу могу остати окренути на супротној страни земљине полулопте од сунца данима, недјељама или чак мјесецима у времену између јесење и пролећне равнодневице.

На сјеверном и јужном полу постоји само један излазак и један залазак сунца годишње.

Сунце на сјеверном полу излази на прољећну равнодневицу, а залази на јесењу равнодневицу, што значи да та тачка земљине лопте има дневно свјетло између марта и септембра.

Током јесени и зиме мрак траје шест мјесеци, а једина свјетлост потиче од звезда, месеца и ауроре бореалис.