Академија у Бечу поводом 160 година од смрти Вука Стефановића Караџића
Указано је да је Вуков рад омогућио сваком Србину, без обзира гдје живи, да има богату језичку и културну баштину, која нас повезује без обзира на границе.
Министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић рекао је да је Вук Стевановић Караџић омогућио да Србе, гдје год да се налазе у свијету, повезује богата језичка и културна баштина.
- Као реформатор српског језика и отац наше писмености обогатио је српски језик са више од 26.000 ријечи и учинио га оваквим какав је данас - написао је Клокић на друштвеним мрежама.
Министар без портфеља у Влади Србије задужен за односе са дијаспором Ђорђе Милићевић рекао је окупљенима на академији да обиљежавање лежавање ове годишњице није само историјски догађај, већ прилика да се обнове и продубе везе са српским језиком и културом.
Он је нагласио да је вечерашње обиљежавање прилика да се присјете значаја који је Вук Караџић имао за српски језик, културу и идентитет за Србију, али и Србе који живе ван граница ове земље.
- Његова борба за реформу језика, стварање народног писма и прикупљање народних пјесама и прича учинили су да српски језик и култура буду разумљиви, доступни и очувани за генерације широм свијета - навео је Милићевић.
Указао је да су српски језик и ћирилица, које је Вук реформисао, постали кључни алати за очување српског идентитета у дијаспори, помажу им да остану повезани са домовином и својим коријенима.
- Сваки труд који улажемо у њено очување и подучавање, како у Србији, тако и међу нашим људима у свијету, директан је допринос очувању нашег идентитета, културне баштине и вриједности које нас као народ дефинишу - сматра Милићевић.
Милићевић је нагласио важност допунских школа у иностранству које чувају српски идентитет у свијету и у којима дјеца уче српски језик и ћирилицу.
- Изузетно су важне за очување српског идентитета међу генерацијама које одрастају ван Србије. Оне нису само мјеста образовања, већ и центри културног повезивања гдје дјеца уче о свом језику, историји, традицији и вриједностима - сматра Милићевић.
Осим Милићевића, Академији је присуствовао и министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Кокић, саопштено је из Милићевићевог кабинета.