Шобот: Састанак са представницима Града о изградњи пет вртића, предложене локације (ВИДЕО)
Шобот је подсјетио да је предсједник Републике Милорад Додик иницирао пројекат изградње вртића у цијелој Српској, те да је тим поводом данас одржан први састанак са представницима Градске управе Бањалука који је био, како каже, веома конструктиван.
- Окупили смо се око заједничког интереса, а то је да ријешимо проблем недостатка мјеста у бањалучким вртићима за смјештај наших малишана и дјеце предшколског узраста. То је веома захтјеван задатак, не само кроз потребе родитеља него и за развој саме личности дјетета и његове социјализације, већ и кроз све оно што је неопходно да урадимо за нашу дјецу у Бањалуци - нагласио је Шобот.
Он је рекао да је иницијатива о изградњи пет вртића у Бањалуци покренута у складу са партнерским договором.
- Данас смо преговарали управо о односу институције предсједника Републике са Градском управом, од које очекујемо да обезбиједи пет локација адекватне површине у власништву Града за изградњу вртића, са свим пратећим урбанистичко-техничким условима. То значи да би Град сносио трошкове грађевинске и употребне дозволе, док би из буџета предсједника Републике била финансирана изградња самих објеката са вањским и унутрашњим уређењем по концепту 'кључ у руке' - појаснио је Шобот.
Он је навео да би ти вртићи касније били предати на управљање и руковођењу Граду Бањалука, а све са циљем и идејом да се побољшају смјештајни капацитети у вртићима.
- Предложили смо одређене локације које се односе углавном на градска насеља с обзиром да већ радимо на изградњи вртића у насељу Пискавица. Овог пута смо се оријентисали према градским насељима, јер је ту и највећа потреба за вртићима, а ријеч је о насељима Старчевица, Лауш, Паприковац, Лазарево, Кочићев вијенац и Обилићево - прецизирао је Шобот.
Савјетник предсједника Српске је појаснио да се сада од Градске управе очекују локације о којима ће се даље усаглашавати, а послије и о урбанистичко-техничким условима и свему ономе што је неопходно да се уђе у сам пројекат изградње вртића.
- Нажалост, градоначелник Драшко Станивуковић није присуствовао састанку, вјероватно је имао битнијих обавеза, али ми смо се данас окупили да причамо о перспективи бањалучких вртића, односно да се побринемо да наши малишани имају довољно мјеста у вртићима - нагласио је Шобот.
Говорећи о вриједности изградње вртића, Шобот је појаснио да тренутно не могу имати тачну цифру, те да су највећа вриједност тих вртића бањалучки малишани.
- Сигурно је да то није јефтин пројекат, веома је захтјеван и биће спроведен на територији цијеле Републике Српске, с тим што почињемо од Бањалуке јер је она, с обзиром на своју величину и потребе, приоритет - рекао је Шобот.
Што се тиче саме динамике радова изградње вртића у Бањалуци, Шобот је истакао да ће све зависити од обавеза Града и њихове експедитивности да обезбиједе потребне услове, као и од самих грађевинских радова.
- Сигурно је да ћемо се трудити да будемо што експедитивнији, да што прије реализујемо овај пројекат, јер су потребе велике, ријеч је о 2.100 дјеце која чекају мјесто у вртићима. Наравно да изградња захтјева вријеме, али нама је у интересу да све буде урађено квалитетно и по најбољим стандардима - нагласио је Шобот.
Он је навео да има случајева да су поједини вртићи смјештени у зградама и у пословним просторима, те да је њихова жеља да то буду вртићи који ће испунити потребе малишана и да им боравак буде што љепши и пријатнији.
- Ми градимо за будућност и вјерујемо да ће у будућности бити потребе за ширењем вртићких капацитета, тако да је битније да буде урађено све како треба, јер ми градимо за оно што је највредније, за малишане Републике Српске, а они су наша будућност - поручио је Шобот.