Радмановић: На референдуму би се 90 одсто грађана Српске опредијелило за живот са Србијом
- Ми из Републике Српске не угрожавамо БиХ и тако ће бити док се не угрозе интереси Републике Српске и српског народа - изјавио је Радмановић за Српску телевизију у Црној Гори.
Говорећи о резултатима избора у САД, Радмановић је рекао да је катастрофално доживљавао претходну администрацију и америчку Амбасаду у БиХ и да је српски народ једва чекао да дође до промјене.
- Српски народ у Европи је једва чекао промјену у Сједињеним Дражавама и долазак Доналда Трампа, због негативних искустава са предходном администрацијом и америчким амбасадором у Сарајеву - истакао је Радмановић.
Радмановић је рекао да у БиХ постоје снаге које не желе да се договоре на нивоу БиХ и желе да командују из једног центра, што није могуће и демократски.
Он је нагласио да је Дејтонски споразум најзначајни међународни споразум од Другог свјетског рата, јер је са њим завршено вријеме трагичних догађаја у БиХ.
- Тај уговор је направио двије мала државице које су спојене у једну БиХ. Политичко Сарајево мисли да све треба централизовати, а ми у Републици Српској сматрамо да је најбољи изворни Дејтон који није спровођен како треба, посебно не од међународне заједнице - рекао је Радмановић.
Он је упитао зашто Црна Гора не би била гарант Дејтонског споразума, јер је братска држава?.
Радмановић је навео да Кристијан Шмит нема легитимитет јер није изгласан у Савјету безбједности УН, али да спроводи шта хоће уз помоћ америчке Амбасаде у БиХ.
- У БиХ бисмо се прије договорили да нема високог представника, а само његово присуство говори да БиХ није суверена - рекао је Радмановић.
Он је нагласио да предсједник Републике Српске Милорад Додик није ништа лоше мислио када је рекао да младићи из Републике Српске могу служити војни рок у Србији.
- Политичко Сарајево је негативно реаговало на ту изјаву, мада Додик није донио одлуку, него дао само приједлог - навео је Радмановић.
Радмановић, који борави у званичној посјети Црној Гори, рекао је да су политички и сваки други односи Црне Горе и БиХ на завидном нивоу и без отворених питања.
- Сва граница између БиХ и Црне Горе је, уствари, граница између Црне Горе и Републике Српске. Ту нема проблеме и неријешених питања и то је позитиван примјер за читав регион - додао је Радмановић.
Он је нагласио да Црна Гора и БиХ, односно Република Српска, могу да развијају у првом реду привредну сарадњу.
Радмановић је рекао да парламенти траба да разговарају о путу у ЕУ, на којем је Црна Гора највише напредовала од свих у региону.
- БиХ је важно искуство Црне Горе на путу ка ЕУ - додао је Радмановић.
Он сматра да ЕУ споро и тешко размишља о пријему земаља региона у ЕУ, имајући искуство са Румунијом и Бугарском.
- Сигуран сам да Црна Гора и Србија иду прве у ЕУ, али је питање да ли ће Европљани то схватити. Улазак у ЕУ је потребан, колико нама, толико и ЕУ - рекао је Радмановић.
Он је додао да се Европљани јако лоше понашају када је ријеч о путу БиХ у ЕУ.