Пејашиновић: Срби у Првом свјетском рату платили велику цијену (ВИДЕО)
- Тог дана је, је престало да се пуца, а рат ће у формалном смислу бити завршен касније. На овај дан је престало да се гине, а завршен је рат који је трајао четири године. Крваво страшан рат, највећи у тадашњој историји - навео је Пејашиновић.
Када се прича о Првом свјетском рату, Пејашиновић додаје, да је уласком Америку у Први свјетски рат, почео утицај Америке на Европу.
Додаје, да је највећа жртва, толико погинулих.
- До јуче се у уџбеницима није помињала посљедица ни о шпанском грипу, а он је однио много живота током Првог свјетског рата - наводи Пејашиновић.
Истиче, да многи сматрају да је Први свјетски рат "само једно полувријеме", додајући да су многи проблеми, због којих је Први свјетски рат избио, и остали.
- Примирје је потписано на територији данашње Француске, на линији ратовања, али многи проблеми држава су и даље актуелни - наводи Пејашиновић.
Потписивањем примирја одиграло се у Првом свјетском рату, наводи Пејашиновић, одиграло се у Француској, у сепцијалном вагону маршала Фердинада Фоша.
Пејашиновић је додао да Наталијина рамонда, цвијет феникс, који се налази на амблему који се носи на реверу уочи и на Дан примирја 11. новембра, представља симбол страдања и побједе српског народа у Првом свјетском рату.
- А рат који је трајао 1914. до 1918. званично је закључен Версајским миром 28. јуна 1919. године, а и Срби су и у овом рату платили велику цијену - додаје он.
У Бањалуци ће Градско удружење потомака и поштовалаца ратних добровољаца, са представницима Генералног конзулата Србије и представницима Града, положити вијенце на споменик жртвама Велеиздајничких процеса.
У Сокоцу ће бити положени вијенци код споменика српским добровољцима на којем су уписана имена 363 добровољаца са подручја ове општине.
У Првом свјетском рату погинуло је најмање десет милиона војника, а још толико људи умрло је од болести и глади. Сразмјерно највеће жртве поднијела је Србија, изгубивши 26 одсто становништва.