Симовић: Проблеми и изазови у огромној мјери посљедица дјеловања дијела политичког естаблишмента ЕУ
Симовић је истакао да смо сви свједоци да ЕУ неријетко својим декларацијама, као и највеће и најмоћније земље и њихови представници, шаљу јасну поруку да је Република Српска некакав простор или фактор који опструише БиХ, што у пракси није тачно.
- Република Српска искључиво тражи очување дејтонских надлежности и остваривање логике консоцијацијске демократије која подразумијева договор елита о кључним питањима да би биле спроведене јавне политике у БиХ - нагласио је Симовић.
Он је навео да лидери ЕУ, нажалост, не желе да прихвате политику Републике Српске, која је потпуно у сагласности са Дејтонским споразумом.
- Они често имају антидејтонско дјеловање, а онда у критикама Републике Српске на њу бацају анатему и терет простора који је антидејтонски, што је супротно реалности - рекао је Симовић.
У заједничком саопштењу амбасада САД, Велике Британије, Њемачке, Француске и Италије, Делегације ЕУ у БиХ наведено је да "закључци које је усвојила Народна скупштина Републике Српске представљају озбиљну пријетњу уставном поретку земље и као такви су антидејтонски, те директно подривају ауторитет институција владавине права на нивоу БиХ и пут БиХ ка евроатлантским интеграцијама"