Скоко: Термоелектрана у погону након застоја, ради смањеном снагом
Скоко је за Срну рекао да је, након редовног годишњег ремонта и тромјесечног непрекидног рада, Термоелектрана имала краћи застој због веома лошег квалитета угља усљед чега је угашен пламен у ложишту.
- Послије дуготрајног рада било је потребно очистити наслаге на котлу формиране током експлоатације, а отклонили смо и још неке мање кварове, након чега смо почели са уобичајеним радом - навео је Скоко.
Он је додао да је ово сасвим уобичајено за термоелектране које имају застоје због повременог одржавања постројења.
- Будући да је ријеч о објекту старом 41 годину који је одрадио више од 220.000 часова, то је сасвим нормално - рекао је Скоко.
Он је истакао да Термоелектрана ради смањеном снагом у односу на првобитно планирану због екстремно лошег квалитета угља у експлоатационом лежишту.
- Не само да то смањује снагу, већ је неопходна и већа потрошња мазута за подршку сагоријевању. Због тога, план је ребалансиран и сада га извршавамо - рекао је Скоко.
Он је истакао да су надлежне институције ребалансом плана уважиле стварно стање на објекту.
- Ми смо негдје на 90 одсто првобитног плана производње, а ребалансом смо смањили те планове зато што је угаљ у лежишту таквог квалитета. Упркос стабилном раду електране и краткотрајним застојима, те скраћењу трајања ремонта, не можемо постићи параметре зацртане првобитним планом производње - рекао је Скоко.
Он је истакао да реализација система за пречишћавање угља тече планираном динамиком, након чега очекују позитивне промјене у раду термоелектране.
- По нашим сазнањима немамо већих проблема кад је ријеч о извођењу радова и набавци опреме - рекао је Скоко.
Он је напоменуо да количине угља на депонији нису на завидном нивоу, али да није упитно снабдијевање термоелектране.
- Количине угља припремљеног за експлоатацију су око 500.000 тона, што је задовољавајуће за овај период године. Набавка и потрошња мазута условљени су квалитетом угља, а због екстремно лошег квалитета количине су повећане. Сви ови проблеми су због вишегодишњег недовољног улагања у рударску механизацију, што је за посљедицу имало заостатак у извршењима планова у руднику. Сада смо присиљени на рад Трмоелектране са овако лошим угљем. Алтернатива је потпуни прекид производње, а то је за овај менаџмент неприхватљива опција - рекао је Скоко.