latinica  ћирилица
23/12/2024 |  11:22 ⇒ 11:24 | Аутор: СРНА

Миловановић: Од 2014. у сектор вода уложено више од 250 милиона КМ, добра повезаност са привредом

Директор Вода Српске Мирослав Миловановић нагласио је да су укупна улагања у сектор вода од 2014. године до данас већа од 250 милиона КМ и оцијенио да је овај сектор постао стабилан и добро уређен систем који је својим надлежностима уско повезан са свим привредним гранама, што је било кључно за јачање водопривреде у протеклим годинама.
Мирослав Миловановић - Фото: СРНА
Мирослав МиловановићФото: СРНА

Миловановић је рекао да су инвестиције у обнову система одбране од поплава, односно реконструкцију старих и изградњу нових заштитних објеката, као и остале водопривредне инфраструктуре, у великој мјери покренуле домаћу привреду у протеклој деценији.

Према његовим ријечима, укупна улагања већа од 250 милиона КМ у овом сектору од 2014. године до данас, утицала су на отварање радних мјеста.

- Најважније је што је тим инвестицијама Република Српска добила много бољи и сигурнији систем одбране од поплава. Са друге стране, наше институције из сектора вода активно су укључене и у све друге привредне активности у Српској, и обезбјеђују неопходну подршку за друге развојне пројекте - указао је Миловановић.

Он је истакао да је водопривреда постала стабилан и добро уређен систем квалитетним законским рјешењима која је регулишу, добрим реформским одлукама Владе Републике Српске од прије 10-15 година којима је ударен темељ за успостављања добре организације у водопривреди и квалитетном стратегијом управљања водама, објавиле су Воде Српске.

Према његовим ријечима, један од важних показатеља успјешности сектора вода свакако је и финансијски моменат, јер се приход од праћења и прикупљања посебних водних накнада у буџет Српске из године у годину повећава.

- Судећи према досадашњем пресјеку, 2024. година биће нова рекордна година по том параметру. У том смислу, сектор вода може се посматрати као самоодржив систем који обезбјеђује значајне приходе у републички и у буџете локалних заједница - навео је Миловановић.

Говорећи о могућности поплава и данашњем стању система одбране од поплава, Миловановић је указао да нигдје у свијету не постоји стоодстотна заштита од ове елементарне непогоде, али да Влада Републике Српске и друге надлежне институције чине све што могу да тај систем буде подигнут на највиши могући ниво.

- Инвестиције у објекте одбране од поплава код нас су континуирани процес још од 2010. године. Цијела Република Српска је у протеклој деценији била велико градилиште у области водопривреде и морамо да будемо задовољни оствареним. И даље се гради и градиће се и у наредним годинама - истакао је директор Вода Српске.

Он је напоменуо да су тренутно активна градилишта на изградњи дринског насипа у Семберији, на санацији корита ријеке Врбас кроз урбано подручје Бањалуке, затим на санацији корита ријеке Босне у насељу Добор код Модриче, регулацији корита ријеке Хоче у Каракају код Зворника, санацији корита ријеке Милошевице у Приједору и регулацији корита ријеке Студени Јадар у Милићима.

Миловановић је рекао да је недавно завршена регулација потока Лијешањ и Граб у Добоју, као и санација црпних станица уз ријеку Саву.

Он је додао да све те пројекте финансира Влада Републике Српске путем кредита Европске инвестиционе банке и из других извора финансирања.

Према његовим ријечима, изградња мјера одбране од поплава остаје најважнији задатак. "Посебно је важно да се настави изградња дринског насипа, даље по фазама, јер је Влада Републике Српске дефинисала дрински насип као један од најважнијих инфраструктурних пројеката у Српској. Неопходно је повећати издвајања за одржавање водопривредних објеката да би одржали њихову функционалност", истакао је Миловановић.

Он је указао да су подједнако важне и мјере заштите вода као важног ресурса који може да буде основа даљег развоја Републике Српске.

- Неопходно је још више ојачати све капацитете Јавне установе Воде Српске и цијелог сектора вода, да би могли успјешно да реализују све зацртане циљеве - оцијенио је Миловановић.