latinica  ћирилица
05/11/2024 |  21:33 ⇒ 06/11/2024 | 06:57 | Аутор: РТРС

Специјал: Избори у Америци - друштво никад подјељеније (ФОТО/ВИДЕО)

Дан одлуке пред никад подјељенијом Америком. Одбројавају се посљедњи сати историјских избора чије би резултате могли сазнати у раним јутарњим часовима.
Специјал - Фото: РТРС
СпецијалФото: РТРС

Доцент на Факултету политичких наука у Бањалуци Нина Сајић рекла је да је у Америци све Холивуд, па тако и избори.

- На кампању је потрошено 16 милијарди долара, дакле све је у новцу - рекла је Сајић у нашем Специјалу.

Према њеним ријечима избори ће и те како утицати на унутрашњу, али и вањску политику САД, и све земље са зебњом прате ове изборе.

- Сви се слажу да су избори неизвјесни, нико не може потврдити ко ће бити побједник. Исто тако не значи да ако побиједи Трамп, да ће он сутра постати најбољи пријатељ са Путином. За нас овдје на Балкану и мале промјене могу бити велике - додала је Сајићева.

Професор на Факултету политичких наука у Бањалуци Владе Симовић рекао је да изборни систем прате логику својих политичких система.

- Електорски систем функционише такп свака од савезних држава даје свеукупно 538 електрора који на колегијуму електора бирају предсјендика САД. Традиционално су Њујорк и Калифорнија демократске. Калифорнија је изгубила једног електора, а добиле су Флорида и Тексас који су били ближе Републиканцима - појаснио је Симовић у нашем Специјалу.

Рекао је да постоји могућност одметнутих електора, али није толико могућ утицај на коначан исход.

Предсједник Удружења Срба Тексаса Владан Ивковић рекао је да очекује побједу Доналда Трампа.

- Државе Аризона и Невада ће бити кључне. По систему гласања Тексас ће припасти Трампу, иако је у прошлости ова држава погрешно била схваћена јер се за њу говорило да је "црвена" држава. Ту моћна индустрија вуче на конзервативну страну. Град Хјустон је углавном насељен мањинама и унутар града побједу су увијек односиле демократе - рекао је Ивковић.

Он је истакао да Трамп неће овај пут раније прогласити побједу као што је учинио на прошлим изборима.

- Трамп неће прогласити побједу прије 11 сати - навео је Ивковић.

Небојша Малић, дугогодишњи дописник телевизије Раша Тудеј из Сједињених Држава, каже да су за изборе 2016. године кладионице давале Хилари Клинтон 98 одсто шансе да побиједи, али на крају је славио Трамп.

- Исто тако за изборе 2020. године кажу, да су биле гдје у свијету одржани на такав начин, САД би тој држави увела санкције, што само показује да је Бајден на власт дошао тешком крађом. То је велика и тамна мрља на америчку демократију, којом се дичи остатку свијета - истакао је Малић.

Он подвлачи да Демократе имају значајну изборну машинерију и да је за разлику од 2020. године Трамп неће поtцијенити.

- Трамп је неким чудом остао жив након покушаја атентата, потом су га покушали стрпати у затвор, а у међувремену је склоњен Бајден. Трамп је и сам рекао да се не бори против демократа, већ против државне машинерије, и онда знамо како функционишу избори - додао је Малић.

Малић истиче да је разлика између Трамповог тима сада и прије четири године драстична.

- Тада је имао много оних који би му првом приликом заболи "нож у леђа", сада има људе који гризу за њега - поручио је Малић.

Оснивач Теслине научне фондације из Филаделфије Никола Лончар рекао је да је велика излазност.

- Мислим да ће ово бити много јачи излазак него са претходнх избора - навео је Лончар.

Каже да је народ у САД стварно подијељен.

- Пенсилванија је доста шарена земља, немогуће је правилно прогнозирати - сматра Лончар.

Предсједник и оснивач организације "Срби за Трампа" у САД Олга Раваси рекла је битно за Српску и Србију да Трамп побиједи.

- Енергија је невјероватна. Никад у животу нисмо били овако ни прихваћени ни признати ни виђени у једној предсједничкој кампањи, тако да је за нас атмосфера невјероватна - навела је она.

Доналд Трамп или Камала Харис?

Ко ће Америку водити у наредне четири године, вечерас анализиримо с гостима у студију у Бањалуци и Београду, али и нашим саговорницима који ће нам се током ноћи јавити из Филаделфије, Тексаса, Вашингтона....

      View this post on Instagram

A post shared by RTRS (@rtrsvijesti)

Гости у Бањалуци - универзитетски професори Нина Сајић и Владе Симовић.

У нашем студију у Београду придружиће нам се Небојша Малић, дугогодишњи новинар РТ Америка.

Из Тексаса у програм укључујемо Владана Ивковића, предсједника Удружења Срба Тексаса.

Из Пенсилваније, за коју многи кажу да би могла одлучити побједника, јавиће нам се Никола Лончар, оснивач Теслине научне Фондације.