Насина сонда на историјском лету у близини Сунца (ВИДЕО)
Лансиран у августу 2018. године, свемирски брод је током седмогодишње мисије имао задатак да продуби научно разумијевање наше звијезде и помогне у предвиђању свемирских временских догађаја који могу да утичу на живот на Земљи.
Историјски прелет требало је да се деси у јутарњим часовима, али ће научници мисије морати да сачекају до петка, 27. децембра, на потврду, пошто су изгубили контакт са летјелицом на неколико дана због њене близине Сунцу, пренио је АФП.
- Ово је један од примјера Насиних одважних мисија, када радимо нешто што нико до сада није урадио да бисмо одговорили на стара питања о нашем универзуму. Једва чекамо да добијемо прво ажурирање статуса од свемирске летјелице и почнемо да примамо научне податке у наредним седмицама - рекао је Арик Поснер, научник из програма соларне сонде "Паркер".
Топлотни штит је толико ефикасан да ће температура унутрашњих инструмената сонде остати близу собне - око 29 степени Целзијусових.
Апарат ће истражити спољашњу атмосферу Сунца, названу корона, те покушати да пронађе одговоре на питања зашто је она толија од саме површине звијезде, како настаје соларни вјетар и како се избацује коронална маса.
"Паркер" ће се притом кретати брзином од око 690.000 километара на час, а површини Сунца ће прићи на нешто више од шест милиона километара.
- Ниједан објекат направљен људском руком никада није прошао овако близу звијезде, тако да ће `Паркер` заиста послати податке са неистражене територије - рекао је Ник Пинкин, менаџер мисије у Лабораторији за примијењену физику Џон Хопкинс у Лорелу.