Подијељена Америка бира новог предсједника
Јесен у рђавом појасу доноси оштар ваздух и живописно лишће дуж аутопутева средњег запада, који су такође прошарани високим билбордима који приказују слогане ривалске кампање.
Један, на примјер, гласи: "Трамп 2024! Демократе неће радити за нас", а други тврди: "Камала Харис. Гласао за: Проширивање здравствене заштите, смањење цијена лијекова, смањење пореза за запослене породице."
Изборни дан је експрес лонац. Са више од 330 милиона људи и 161 милион регистрованих бирача у 50 држава, резултат предсједничких избора у САД 2024. зависи у великој мјери од само седам држава које се мијењају. Међу овим државама, Пенсилванија, Мичиген и Висконсин, све у традиционалном индустријском срцу познатом као Руст Белт, сматрају се кључним.
У округу Сагинав, главном граду Мичигена, гдје су бирачи прије четири године прешли од Трампа до Бајдена, улози не могу бити већи, посебно за америчку аутомобилску индустрију.
Џеј Ди Венс, Трампов потпредсједник, обратио се у уторак окупљенима у граду Сагинав, оптужујући Харисову да покушава да "убије америчку аутомобилску индустрију", истовремено показујући Трампово обећање да ће увести царине на стране аутомобиле осим ако не дозволе да се возила из Мичигена "продају широм свијета".
Харисова кампања, међутим, указује на значајне федералне инвестиције усмјерене у фабрике аутомобила у Мичигену, укључујући недавни грант од 500 милиона америчких долара за претварање фабрике Џенерал Моторса у Ленсингу у производну линију за електрична возила, наглашавајући овај потез као неопходну транзицију да би се америчка производња аутомобила одржала конкурентном.
Потпредсједница, која је тврдила да је она најбољи избор за будућност производње у Мичигену, три пута се заустављала, у року од 24 сата у држави 28. октобра, на локацијама- фабрика полупроводника, центар за обуку синдиката и митинг у близини Универзитета кампуса у Мичигену који циља младе гласаче који прихватају високо образовање.
Предсједнички кандидати Демократске странке и Републиканске странке, сваки тврдећи да њихов приступ сам по себи може да одржи индустријску кичму Мичигена, представљају потпуно различите визије за његову будућност, кажу локални аналитичари.
За многе гласаче у Мичигену, који осјећају растућу нелагоду због предстојећих дана, ови улози у индустрији наглашавају оно што сматрају дубљим подјелама широм нације. О томе шта мисле поједине анкетирани становници Мичигена о изборима у САД више на овом линку.
Извор: Синхуа