latinica  ћирилица
05/11/2024 |  07:16 ⇒ 06/11/2024 | 00:23 | Аутор: Агенције

Америка бира предсједника: Затворена прва бирачка мјеста; Трамп води у Индијани (ФОТО/ВИДЕО)

Грађани Сједињених Америчких Држава данас бирају предсједника. Кандидати за четворогодишњи мандат у Бијелој кући су актуелна потпредсједница и кандидаткиња демократа Камала Харис (60) и бивши амерички предсједник и републикански кандидат Доналд Трамп (78). Аналитичари оцјењују да би 60. избори, чији исход ишчекује цијела планета, могли да буду пресудни за америчку политику. Око 80 милиона Американаца је већ гласало раније, или поштом, а гледаће се резултати гласања у седам кључних држава – Невади, Аризони, Џорџији, Сјеверној Каролини, Висконсину, Мичигену и – прије свих – Пенсилванији.
Избори у САД-у (фото: EPA-EFE/SARAH YENESEL) -
Избори у САД-у (фото: EPA-EFE/SARAH YENESEL)

Да би се неко кандидовао за предсједника Америке мора да буде старији од 35 година, рођен као Американац и да у тој земљи живи посљедњих 14 година.

Индијана и Кентаки: Затворена прва бирачка мјеста у Америци

Филаделфијска полиција демантовала је Трампове наводе о изборној крађи у Пенсилванији.

Трамп води у Индијани

Трамп води у Индијани са 71,5 одсто, Харис има 26,7 одсто, обрађено је мање од 1 одсто гласова, преноси АП, позивајући се на резултате након затварања биралишта.

Сјеверна Каролина продужава гласање

Изборни одбор Северне Каролине одобрио је након хитног састанка додатних пола сата гласања на два бирачка мјеста која су, наводно, раније у уторак била привремено недоступна бирачима због техничких проблема.

Двије одвојене области - једна у округу Бурк у западном региону државе и једна у округу Вилсон, источно од Ролија - сада ће се затворити у 20 часова по америчком источном времену (два ујутру по локалном).

- Гласачко мјесто у округу Вилсон имало је "проблема са штампачем који су довели до тога да бирачи нису могли да гласају око сат времена - рекао је портпарол државног изборног одбора Патрик Ганон, преноси Си-Ен-Ен.

Очекивало се да ће Северна Каролина бити међу државама у којима ће се прво знати резултат избора.

Си-Ен-Ен објавио податке излазне анкете:

- више од 70 одсто Американаца је незадовољно или љуто начином на који се ствари одвијају у САД;
- око 58 одсто гласача не одобрава Бајденов учинак као предсједника, 41 одсто је задовољно његовим радом;
- око 61 одсто Американаца вјерује да су најбољи дани Сједињених Држава у будућности, а не у прошлости;
- само 7 одсто Американаца је охрабрено стањем у земљи.

Помоћници Харисове очекују да ће Трамп превремено да прогласи побједу

Помоћници потпредсједнице Камале Харис очекују и припремају се за могућност да Доналд Трамп покуша да пријевремено прогласи побједу, наводи Си-Ен-Ен.

Тим демократског кандидата развија "опције" за могући одговор ако се то деси, а двоје савејтника је рекло за амерички медиј да ће свакако одговорити.

Кампања Харисове намјерава да буде "веома агресивна" у том случају, рекао је један члан њеног тима.

Харис је спремна да говори вечерас, а од јуче се очекивало да ће изнети неке примједбе да ли се зна исход трке или не. Али сарадници су упозорили да би се ти планови могли промијенити.

Лажне дојаве о бомбама на бирачким мјестима у држави Мејн

Полиција у америчкој савезној држави Мејн саопштила је да је поуздано установила да се широм државе упућују лажни позиви и дојаве о постављеним бомбама на бирачким местима у намјери да се снаге реда хитно ангажују.

Из полиције државе Мејн поручују да "не постоји опасност за грађане", пренео је Би-Би-Си.

Амерички Федерални истражни биро саопштио је раније да су лажне "пријетње бомбама упућиване у неколико држава".

Трамп најављује побједу

- Вечерас нас очекује велика побједа - написао је Доналд Трамп на друштвеној мрежи Truth Social.

Он је позвао све присталице Републиканске партије да наставе да гласају, стану у редове и не напуштају бирачка мјеста док се не изразе своју вољу.

Трамп каже да има информације о "масовним преварама" на предсједничким изборима у кључној држави Пенсилванији.

Медији: Трамп има благу предност у Пенсилванији

Доналд Трамп тренутно има благу предност над Камалом Харис у Пенсилванији, гдје су недавне анкете показале да је разлика између њих минимална, преноси Њузвик.

Према подацима портала Five Thirty Eight, Трамп има подршку од 47,9 одсто, док Харисова има 47,6 одсто.

Анкета маркетиншке и истраживачке компаније Атлас Интел, спроведена између 12. и 17. октобра, показује да Трамп има предност од три процентна поена.

Пенсилванија и Џорџија су међу седам држава које ће одлучити ко ће побиједити на предсједничким изборима, пренио је Ројтерс.

Пенсилванија, са 19 електорских гласова, сматра се кључном за побједу, а Њузвик оцјењује да се шансе Харисове да без Пенсилваније побиједи значајно смањују.

Прогнозе сугеришу да би Трамп могао да освоји ту државу, што би му обезбиједило значајну предност у укупном броју електорских гласова.

Русија одбацује оптужбе да се мијеша у америчке изборе

Русија одбацује тврдње америчких специјалних служби да се наводно мијеша у предсједничке изборе у САД, изјавила је званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова.

Камала Харис гласала поштом

Камала Харис, кандидат демократа, гласала је поштом у Калифорнији.

Републиканци воде на Флориди

Републиканци у Флориди тренутно воде за више од милион гласова, навео је на свом налогу на Иксу новинар Ерик Доерти.

Трамп: Ако су фер избори, први ћу их признати

- Ако су то фер избори, ја бих био први који би их признао - изјавио је Доналд Трамп након гласања на Флориди.

Како преноси АП, он је, обраћајући се новинарима, рекао да не планира да каже својим присталицама да се уздрже од насиља ако изгуби.

- Не морам да им кажем, јер они нису насилни људи - прецизирао је Трамп.

Трамп гласао на Флориди

Кандидат републиканаца на предсједничким изборима у Сједињеним Америчким Државама Доналд Трамп гласао је данас, у пратњи супруге Меланије, у рекреативном центру Мендел у Палм Бичу на Флориди, пренијели су амерички медији.

Обраћајући се новинарима након гласања, бивши предсједник САД је истакао да је "веома увјерен" да ће побиједити на изборима, пренио је Си-Ен-Ен.

- Осјећам се веома самоувјерено. Чујем да нам свуда иде веома добро - рекао је Трамп.

Он је додао да је ово била "најбоља" од три кампање за предсједника САД које је водио, наводећи да ће бити потребно вријеме да се потврди његова побједа на изборима, због чекања резултата гласања пристиглих поштом.

Говорећи о резултатима избора, Трамп је рекао да очекује да ће његова побједа бити убједљива, односно да резултати "неће бити чак ни близу", у односу на број гласова кандидаткиње демократа на изборима Камале Харис.

Када се затварају биралишта?

Прва бирачка мјеста вечерас ће се затворити у источним окрузима у Индијани и Кентакију у 18 часова по источноамеричком времену.

Биралишта ће се затворити у Џорџији, Јужној Каролини, Вермонту, Вирџинији, дијеловима Флориде и остатку Индијане и Кентакија у 19 часова.

Тридесет минута касније затварају се биралишта у Сјеверној Каролини, Охају и Западној Вирџинији.

Биралишта у Алабами, Конектикату, Делаверу, Илиноису, Мејну, Мериленду, Масачусетсу, округу Колумбија, Мисисипију, Њу Хемпширу, Њу Џерсију, Оклахоми, Пенсилванији, Роуд Ајленду, Тенесију, Мисурију, дијеловима Мичигена, Сјеверне Дакоте, Јужне Дакоте и Тексаса, као и у цијелој Флориди затварају се у 20 часова по источно америчком времену.

Сат касније биралишта ће се затворити у Арканзасу, као и у Аризони, Колораду, Ајови, Канзасу, Луизијани, Мичигену, Минесоти, Небраски, Новом Мексику, Њујорку, Висконсину, Вајомингу, цијелом Тексасу, Мичигену, Јужној Дакоти и Сјеверној Дакоти, као и у цијелој Флориди.

Биралишта у Монтани, Невади и Јути затвориће се сат касније, док ће се у 23 сата по источноамеричком времену затворити биралишта у Калифорнији, као и у Ајдаху, Орегону и Вашингтону.

У поноћ ће бити затворена биралишта на Хавајима, а у један ујутро у један по источноамеричком времену биће затворена биралишта на Аљасци.

Трамп: Учинимо Америку поново великом

Републикански кандидат за председника САД, Доналд Трамп, огласио се на платформи Икс и послао снажну поруку америчким грађанима.

- Сада је званично дан избора! Ово ће бити најважнији дан у америчкој историји. Ентузијазам бирача је огроман јер људи желе да Америку поново учине великом. То значи да ће редови бити дуги! Треба да дате свој глас без обзира колико дуго чекали. Останите у реду! Радикалне комунистичке демократе желе да се спакујете и идете кући. Заједно ћемо остварити огромну победу и учинити Америку поново великом - написао је Трамп на платформи Икс.

У изборној трци потрошено 16 милијарди долара

Овогодишњи амерички изборни циклус коштаће скоро 16 милијарди долара, предвиђа непрофитна организација за транспарентност избора Опен Сикретс.

Гласање у току у већини савезних држава

Бирачка мјеста отворена су у већини савезних држава САД за све оне који желе да гласају на предсједничким и општим изборима. Гласање је почело и у појединим кључним државама за одређивање исхода избора, као што су Џорџија, Мичиген и Пенсилванија.

Бирачи су изашли на изборе и у Вашингтону, Алабами, Илиноису, Индијани, Луизијани, Масачусетсу, Мисурију, Флориди, Јужној Каролини и на још неколико територија, јавио је ТАСС.

Отворена бирачка мјеста у осам савезних држава

Бирачка мјеста су до подне отворена у осам савезних држава у САД.

Осим у Њу Хемпширу, гдје је гласање почело нешто послије поноћи по средњоеврпоском времену, бирачка мјеста отворена су у Конектикату, Индијани, Кентакију, Мејну, Њу Џерсију, Њујорку и Вирџинији.

Готово 83 милиона Американаца искористило могућност ранијег гласања

Готово 83 милиона Американаца искористило је могућност ранијег гласања пред данашње предсједничке изборе у САД, наводи се у извјештају који је објавио Државни универзитет Флориде.

У извјештају се наводи да је до данас гласало 82.713.594 људи, од којих је око 45 милиона гласало на бирачким мјестима, а око 37,7 милиона је послало гласове поштом.

Подаци у извјештају показују да се 37,8 одсто оних који су раније гласали изјашњавају као демократе, а 35,8 као републиканци, док 26,6 одсто њих није открило којој страни су наклоњени, пренио је ТАСС.

Највећа излазност до данас забиљежена је у Тексасу, Флориди и Калифорнији. Укупан број регистрованих бирача у САД је око 168 милиона.

Фениксов лет Доналда Трампа

Доналд Џон Трамп има 78 година. Рођен је 14. јуна 1946. године у Њујорку. Уз Џозефа Бајдена, најстарији је предсједник САД. Трампов отац, Фред, био је успјешан трговац некретнинама, што је навело Доналда да се укључи у породични бизнис. Трамп је дипломирао економију на Универзитету Пенсилваније 1968. године, а током седамдесетих је преузео породичну компанију и проширио пословање куповином луксузних некретнина на Менхетну, попут Трамп куле.

Популарност је стекао током деведесетих, а медијски је запажен и као продуцент и водитељ ријалити шоуа "Шегрт", који се емитовао од 2004. до 2015. године.

Као кандидат Републиканске странке, изабран је за 45. предсједника Сједињених Америчких Држава 2016. године, побиједивши Хилари Клинтон. Спроводио је политику "Америка на првом мјесту", фокусирајући се на трговинске споразуме и имиграциону реформу.

Трамп је 2020. изгубио на изборима од Џозефа Бајдена, али није признао пораз и није дошао на инаугурацију насљедника, супротно обичајима. Штавише, суди му се за наводно подстицање немира у Вашингтону 6. јануара 2021. године, као и за непоштовање Устава и изборних закона, недолично понашање и сексуално узнемиравање.

Иако се вјеровало да је његова каријера окончана одласком из Бијеле куће, Трамп се вратио у трку и без већих проблема освојио републиканску номинацију за предстојеће изборе.

Кампању за актуелне изборе обиљежио је атентат 13. јула у Пенсилванији, када је један посјетилац скупа убијен, а Трамп лакше рањен, док је полиција убила атентатора. Сумња се да је још један такав напад у посљедњем тренутку спријечен у септембру, у Тексасу.

Ожењен је Меланијом Трамп и има петоро дјеце из три брака.

Камала Харис – "кец из рукава" демократа

Иако је дуго у политици, била је савезна сенаторка и актуелна је потпредсједница САД, Камала Харис до прјие пар мјесеци није била име које Американци лако препознају.

Када је у јулу Џозеф Бајден одустао од кандидатуре и предложио да га замијени Харисова, највећи посао њене кампање био је да је бирачи упознају.

Камала Харис има 60 година, рођена је 20. октобра 1964. године у Оукланду, у Калифорнији.

Њена мајка, Шјамала Гопалан, била је научница поријеклом из Индије, а отац, Доналд Харис, професор економије са Јамајке. Због тога се сматра припадницом и азијскоамеричке и афроамеричке мањине.

Дипломирала је право на Универзитету Хауард и Правном колеџу Универзитета Калифорније у Хејстингсу.

Каријеру је започела као замјеница окружног тужиоца у округу Аламеда, а 2003. године постала је окружни тужилац Сан Франциска. Године 2010. изабрана је за државног тужиоца Калифорније, поставши прва жена и прва особа афроамеричког и азијског поријекла на тој позицији.

Као сенаторка Калифорније од 2017. до 2021. године, залагала се за реформу кривичног правосуђа и здравствену заштиту.

У јануару 2021. постала је 49. потпредсједница Сједињених Америчких Држава, прва жена и прва особа афроамеричког и азијског поријекла на тој функцији.

Током кампање, коју је преузела од Бајдена, фокусирала се на питања социјалне правде, права жена и имиграциону реформу.

Удата је за адвоката Дагласа Емхофа од 2014. године и маћеха је његовој дјеци из претходног брака.

Електорски колеџ – гласник америчких бирача

Предсједника и потпредсједника Сједињених Америчких Држава не бирају грађани непосредно, већ својим гласом бирају електоре у матичној држави, који се потом изјашњавају о кандидатима у престоницама тих савезних држава, образајући институцију Електорског колеџа.

Заправо, када амерички грађанин гласа, он поручује представницима своје савезне државе, односно делегатима, за кога треба да гласају.

Побједник је кандидат који освоји 270 електорских гласова од укупно 538. Свака савезна држава има одређени број електорских гласова, пропорционалан броју њених чланова у Конгресу – конгресмена и сенатора. Доњи праг су два сенатора и један конгресмен из сваке савезне државе.

Кандидат који добије већину гласова у одређеној држави обично осваја све електорске гласове те државе, осим у случају Мејна и Небраске, где електори могу бити подељени.

Предсједник, тако, може да постане и неко ко добије мање гласова укупно, што се догодило 2016. године када је Трамп побиједио Хилари Клинтон.

Историја САД памти такву побједу и Џорџа Буша млађег над Алом Гором 2000. године.

Када се утврде гласови новембарских избора, они се преносе на електоре који послије избора одлазе у Вашингтон, гдје се, формално, бира предсједник.

Електори имају неписану обавезу да поштују вољу грађана, али се догађало да су поједини електори кроз историју кршили правило, иако такви преседани никада нису утицали на сам исход избора.

Ако ниједан кандидат не освоји потребних 270 електорских гласова, Представнички дом бира предсједника међу три кандидата с највише електорских гласова.

То се догодило два пута. Најприје је 1800. године тако изабран Томас Џеферсон, а потом и 1824, када је између четири кандидата изабран Џон Квинси Адамс, који је и иначе освојио више гласова од осталих.

С љубављу, из Пенсилваније

Историјски, већина држава је традиционално опредијељена за једну од странака, па се кампања фокусира на неколико колебљивих држава, гдје исход гласања није очекиван.

За разлику од, на примјер, Калифорније гдје обично побјеђују демократе или Тексаса који је уобичајено републикански, колебљиве државе мијењају расположење и могу прећи с једне стране на другу.

На изборима 2024. године, кључне колебљиве дестинације на изборној мапи су Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Сјеверна Каролина, Пенсилванија и Висконсин.

Гласови из Пенсилваније могли би да буду кључни за исход америчких избора

Могуће је и да још нека од 50 савезних држава промени страну и страначку боју, али анкете говоре да су избори у ових седам најнеизвеснији.

Посебан изазов је такозвано рано гласање и гласање поштом, на шта се на овим изборима одлучило скоро 80 милиона становника.

Будући да су на текућим изборима раније и гласање поштом изузетно популарни, могло би да се одужи објављивање резултата, зато што у државама бројање почиње по затварању биралишта, што је случај и са Пенсилванијом, кључној међу колебељивим државама.