Други угао: Да ли је терористичким нападом у Босанској Крупи упаљен аларм, ко је одговоран? (ВИДЕО)
Професор на Факултету безбједносних наука у Бањалуци Саша Мићин рекао је да се врбовање и злоупотреба малољетне дјеце за извршавање криминалних, па и терористичких активности, може предуприједити и бољим надзором и контролом употребе друштвених мрежа, виртуелног свијета и савремених технологија.
- Морамо да као друштво сви боље радимо свој посао да би се овакви случајеви предуприједили. Можда је први корак развијати повјерење родитеља и школа, уз спровођење одговарајућих едукација и слично - рекао је Мићин.
Директор Федералне управе полиције Вахидин Муњић рекао је да ће морати више да се ради и на контроли сајбер криминала и друштвених мрежа.
- Треба појачати борбу са високотехнолошким криминалом и подићи сарадњу са образовним институцијама у складу са порастом малољетничке делинквенције. Родитељи, ако примијете другачије понашање код своје дјеце, треба то да пријаве полицији или да се обрате стручним особама у школама или другим институцијама ради спречавања нежељених посљедица - напоменуо је Муњић.
Начелник Управе Министарства унутрашњих послова Републике Српске за борбу против тероризма и екстремизма Небојша Тонковић указао је да је код вјерско-идеолошког радикализма врло тешко препознати када вјерски аспект прелази у индоктринацију.
Он је упозорио да оваква кривична дјела представљају озбиљну пријетњу и да такве пријетње треба озбиљно схватити, те да велики проблем у том смислу представља говор мржње.
Тонковић сматра да на малољетнике треба дјеловати и успостављањем система мјера који неће нарушити њихову слободу и интегритет.
Шеф Одсјека за борбу против тероризма у СИПИ Амер Веиз истакао је да је у спречавању кривичних дјела потребно укључити ширу друштвену заједницу.
- Не бјежећи од одговорности да правосудни органи и полиција стоје први на фронту када је у питању ова проблематика, али уколико желимо да будемо успјешни у сречавањау таквих кривичних дјела, дијелим мишљење и шире јавности и академске заједнице да је неопходно да се у такве активности укључи шира друштвена заједница - поручио је Веиз.
Он је рекао да СИПА активно учествује у истрази о терористичком акту у Босанској Крупи и и да ће бити извршена свеобухватна анализа и утврђени сви недостаци и пропусти да би се превенирале будуће потенцијалне опасности.
Малољетник од непуних 15 година је 24. октобра увече ушао у дежурну службу Полицијске станице Босанска Крупа и ножем задао ударце у грудни кош двојици полицијских службеника, од којих је један преминуо, док је други збринут у кантоналној болници.
Напад на Полицијску станицу у Босанској Крупи окарактерисан је као терористички чин, а истрагу је преузело Тужилаштво БиХ.