latinica  ћирилица
04/11/2024 |  17:59 ⇒ 20:10 | Аутор: РТРС

Избори које ишчекује цијели свијет - Доналд Трамп или Камала Харис (ВИДЕО)

Доналд Трамп или Камала Харис - ко ће бити нови предсједник Америке? На ово питање одговор ће сутра дати милиони Американаца, који ће изаћи на биралишта.
САД - избори (Фото: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH) -
САД - избори (Фото: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)

У завршници кампање, Трамп и Харисова послали су своје завршне поруке и обишли тзв. неодлучне државе, које би, како се очекује, могле одлучити побједника ових избора.

У борби за сваки глас, Трамп и Харисова одржавали су скупове у кључним државама које би требало да одлуче исход избора. Камала Харис је данас била у Пенсилванији, а прије тога у Мичигену гдје је најавила побједу и поручила да ће учинити све како би се завршио рат у Гази.

- На једним од најважнијих избора у нашем животу, ми имамо наш правац, да ли га осјећате? Ухватили смо замах јер наша кампања користи амбиције, тежње и снове америчког народа, јер смо оптимисти и узбуђени шта све можемо заједно да урадимо - рекла је Харис.

Побједу је најавио и Доналд Трамп на скупу у Џорџији гдје је још једном нагласак ставио на борбу против илегалних имиграната.

Поновио је и оптужбе о крађи гласова у Пенсилванији прије четири године сугеришући да није требало да напусти Бијелу кућу 2020. године.

- Урадили смо сјајан посао. Имали смо најбољу економију икада. Имали смо зид. Имали смо све. Они не причају о томе, али ми смо имали најбољу границу, најсигурнију границу у историји наше земље, искрено, нисам требао да одем јер смо тако добро радили - навео је Трамп.

Док обоје кандидата најављују побједу, дан пред изборе ниједна прогноза није поуздана. Од тога, ко има предност, шта ће одлучити изборе, до тога, како ће исход утицати на Америку, а како на глобална кретања.

Америчка савезна држава Мичиген би по трећи пут заредом могла играти одлучујућу улогу на предсједничким изборима. Ова држава, заједно са Пенсилванијом и Висконсином, била је тас на ваги за Трампа на изборима 2016.

- Ми смо заиста држава 50-50. И то 50-50 у смислу демократа и републиканаца. Али чак и унутар те двије странке, они су потпуно фрагментисани. Дакле, Мичиген је главни. Можете ли изгубити или побиједити Мичиген? - истакла је професорка Универзитета у Мичигену Џена Беднар.

Иако Сједињене Државе за себе кажу да су најразвијенија свјетска демократија, грађани свог предсједника не бирају директно. Умјесто тога устав прописује да свака од 50 савезних држава бира представнике који ће заправо изабрати предсједника.

Више од 77 милиона Американаца већ је дало свој глас, али тек ће изборни дан показати чија је кампања била успјешнија у мотивацији за излазак на биралишта.