Лавров: Запад није полемисао о независности "Косова"
Наиме, Лавров је ситуацију на Косову и Метохији изнио као примјер неадекватног тумачења Повеље Уједињених нација.
Према његовим ријечима, Повељу УН би требало тумачити у цијелости, а не истицати само оне дијелове који су "погодни" да се искористе у конкретном конфликту, поручио је руски министар.
Западне земље захтијевају враћање граница Украјини из 1991. године, позивајући се на територијални интегритет земље, као и на одређене резолуције УН које су усвајане, иако се трећина, а понекад и половина земаља није слагала са њима.
Дјелимична истина је гора од лажи, закључио је Лавров на овом симпозијуму, преноси РТ Балкан.
Он је подсјетио на дио у Повељи УН у ком се и прије помињања "територијалне цјеловитости" говори о праву народа на самоопредјељење које је било основа процеса деколонијализације.
Како је Лавров указао, међу резолуцијама које је усвојила Генерална скупштина УН много прије украјинске кризе постоји једна из 1970. године којом се наводи да су сви дужни да поштују територијалну цјеловитост оних држава које поштују право нације на самоопредјељење и да, с тим у складу, имају власт која би представљала све становнике које живи на тој територији.
Та резолуција је, за разлику од многих на које се данас западне земље позивају у контексту украјинске кризе, усвојена консензусом, додао је.
Међутим, како је Лавров примијетио, они који су 2014. године насилно преузели власт у Украјини и који су као свој циљ декларисали уништење свега руског сигурно нису представљали све становнике, нарочито не оне из источних области тадашње Украјине и Крима.
Руски министар је истакао да од генералног секретара Антонија Гутереша није чуо ни ријеч осуде поводом искорењивања руског језика из свих сфера живота у Украјини, нити изјаве о недавно усвојеном закону о забрани канонске Украјинске православне цркве.
И језик и религија су, у складу са Повељом УН, дужни да се поштују као светиња, закључио је Лавров.
Подсјетимо, руски министар је недавно примијетио да је прогон Срба са Косова и Метохије сличан нацистичком прогону руског становништва са територије Донбаса који су спроводиле украјинске власти.