Бањалука: Висока цијена карата, аутобуси касне и често се кваре (ВИДЕО)
Кориснике градског превоза у Бањалуци прошле године обрадовала је информација да би, према студији јавног превоза, цијена карата требало да износи 1,5 КМ, уз чешћи број линија и бољи квалитет аутобуса. Међутим, то се до данас у пракси није остварило.
Умјесто обећаног, путници су добили смањен број полазака и редовна кашњења. Осим што аутобус чекају и до сат времена, на стајалиштима неријетко није постављен ни ред вожње.
Осим цијене карте, једна од најчешћих примједби путника је и стање возила.
- Наши грађани у Бањалци за 2,30 КМ плаћају вожњу неудобним и старим аутобусима код којих клима и гријање не ради, врата се не могу затворити, дува - каже Драган Јошић, предсједник Удружења потрошача.
Вјештак саобраћајне струке Никола Ћопић каже да жалбе грађана указују да цијена јавног превоза не може да оправда квалитет услуга који тренутно нуди јавни градски превоз.
На питање када ће Град Бањалука завршити студију градског превоза нисмо добили прецизан одоврор, као ни на питање када ће превоз бити јефтинији.
Градоначелник Драшко Станивуковић је рјешење за гужве прво видио у увођењу једносмјерног саобраћаја. Сада сматра да ће овај проблем рјешити трамвај.
- Од Лакташа до Бањалуке да се уради пруга, трамвајска линија, како год. То кошта 32 милиона КМ, па добро нека кошта, узмите и радите - рекао је Станивуковић.
Ћопић истиче да увођење трамвајских услуга није нимало јефтини и да мора да буде сврсисходно.
-Сматрам да је прије увођења трамвајских линија потребно прво средити јавни превоз, подићи степен коришћења, могућност да возила прате ред вожње, повећати квалитет услуга и угодност за путнике - наводи Ћопић.
Много је приједлога стручњака за рјешење проблема гужви и градског превоза, између осталог, и увођење цјелодневне карте у свим правцима. За почетак би било добро, кажу путници, када би добили услугу коју су платили.