latinica  ћирилица
03/11/2024 |  08:15 ⇒ 09:13 | Аутор: СРНА

Извјештај Владе Српске СБ УН: Шмитова противправна и дестабилизујућа владавина

Осим што је незаконита, диктаторска улога ОХР-а је деструктивна, што је све очигледније свима који познају БиХ, наводи се у другом поглављу 32. Извјештаја Републике Српске који је Влада упутила Савјету безбједности УН.
Влада Републике Српске - Фото: РТРС
Влада Републике СрпскеФото: РТРС

Влада Републике Српске у свом извјештају наводи да њемачки политичар у пензији по имену Кристијан Шмит, без икаквог правног основа и уз флагрантно кршење Устава БиХ наставља да присваја власт и врши је да неспутано влада БиХ одлукама, те да су диктаторска овлашћења која Шмит присваја и за којима посеже очигледно неспојива са људским правима грађана БиХ, као што је право на слободне изборе загарантовано Протоколом број један уз Европску конвенцију о људским правима.

- Нико - чак ни високи представник који би био легитиман - нема право да доноси законе у БиХ путем одлуке. Анексом 10 Дејтонског споразума, као јединим извором његових правних овлашћења, високом представнику није дато ништа ни налик на право да одлукама доноси законе - наводи се у Извјештају.

Осим што је незаконита, из Владе кажу да је диктаторска улога ОХР-а деструктивна, што је све очигледније свима који познају БиХ.

- Дугогодишње присуство странца који тврди да има диктаторска овлашћења сасвим је изобличило политичку културу БиХ, а Шмитова владавина нарочито је штетна и дестабилизујућа и кочи напредак БиХ ка чланству у ЕУ - истиче се у документу Владе Српске.

Из Владе истичу да је на штетну улогу ОХР-а упозоравао и бивши високи представник Карл Билт, али и Волфганг Петрич који је навео да је даље посезање за диктаторским овлашћењима ОХР-а "рецепт за катастрофу".

У тексту се додаје да Шмит дестабилизује БиХ настојањима да у прописаној процедури изабрани предсједник Републике Српске Милорад Додик буде осуђен на затворску казну.

- Шмит је прво донио "закон" којим се утврђују затворске казне за носиоце јавних функција који одбију да његове незаконите одлуке сматрају уредно донесеним законима. Након што је Додик извршио своју уставну обавезу и прогласио закон који је усвојила Народна скупштина Републике Српске, а који Шмиту није био по вољи, Шмит је извршио притисак на тужиоце да против Додика подигну оптужницу и сада му се суди на основу Шмитовог фингираног закона - наводи се у Извјештају.

У Извјештају се додаје да се многе дипломате приватно згражавају над Шмитовом диктаторском владавином.

- Република Српска се нада да ће чланице Савјета безбједности и друге земље смоћи храбрости да отворено проговоре о незаконитој и деструктивној улози Кристијана Шмита и легално именованих високих представника који су му претходили - закључује се у овом поглављу.

НЕЗАКОНИТО СТРАНО МИЈЕШАЊЕ У ПОЛИТИЧКА ПИТАЊА БиХ И НАПАДИ НА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ ЗАТО ШТО ЊЕНИ ЛИДЕРИ БРАНЕ УСТАВНИ ПОРЕДАК БиХ

Из Владе Републике Српске указују на обавезу и забрану мијешања друге државе у унутрашња питања, али да су као одговор на поступке званичника Републике Српске који бране уставни поредак БиХ, стигле санкције америчке владе која води економски рат против Републике Српске, цинично и флагрантно кршећи међународно право и показујући презир према суверенитету и демократској самоуправи БиХ.

- Ове године, један амерички службеник запријетио је санкцијама банкама ако не затворе све рачуне субјеката и физичких лица под санкцијама, чиме су се многи грађани Републике Српске који чак нису под санкцијама нашли у великом проблему. Уз то, америчка Амбасада је тихо покушала да Влади Републике Српске, која није под санкцијама, онемогући приступи међународним финансијским тржиштима - наводи се у Извјештају упућеном Савјету безбједности УН.

У тим настојањима, наводи се у документу, елементи америчке владе покушавају да осиромаше грађане Републике Српске који се ослањају на средства из буџета, чиме лидере Републике Српске покушавају да натјерају да прогутају неуставну централизацију БиХ и Шмитово бесправно дјеловање и деспотизам, што је примјер екстремног кршења начела немијешања.

- Под изопаченим руководством амбасадора Мајкла Марфија, Амбасада САД у Сарајеву више ни не фингира да је дипломатска мисија, него је бесправно постала активан учесник у унутрашњој политици БиХ. Амбасада у потпуности пренебрегава правно обавезујућу Бечку конвенцију о дипломатским односима, која дипломате обавезује да се "не мијешају у унутрашње ствари" земље домаћина - каже се у Извјештају.

Из Владе подсјећају и на активности америчке Амбасаде на друштвеним мрежама, која је позивала инвеститоре на опрез чиме је спречавала економски развој, те је овом кампањом покушала да утиче на резултате локалних избора.

Америчка Амбасада водила је и кампању о постојању кампова у Републици Српској, што се показало као неистина.

- Полиција Републике Српске је истражила овај случај и није пронашла доказ постојања таквих кампова. У овој клеветничкој гласини нема више истине него у ранијим наводима о камповима за обуку паравојних снага у Републици Српској, за које је данас општепознато да су чиста измишљотина чији је циљ изазивање страха и нетрпељивости према Републици Српској - наводи се у Извјештају.

У документу се наводи да се с овим примјерима види да се владавина права крши свакодневно, али и подсјећа да се велике земље не ослањају на право, те је наведен примјер прелета војних авиона САД након прославе Дана Републике.

- Код ове злонамјерне кампање Амбасаде САД против Републике Српске, посебно је необично то што Република Српска има одличан радни однос са америчком војском и другим америчким агенцијама на безбједоносним, обавјештајним, високотехнолошким и антитерористичким питањима. Америчко војно особље је већ дужи низ година присутно у Републици Српској и обучава њене полицијске снаге, те учествује у заједничким вјежбама у оквиру антитерористичких иницијатива - поручено је у Извјештају.

Из Владе наводе да силеџијска кампања елемената америчке владе против Републике Српске и њених грађана неће успјети иако грађанима Српске наноси беспотребне проблеме.

- Економски рат против Републике Српске само ће додатно отуђити бираче из Републике Српске и Републику Српску од Запада - закључено је у Извјештају Владе Републике Српске упућеном Савјету безбједности УН.