latinica  ћирилица
31/10/2024 |  19:04 ⇒ 19:55 | Аутор: РТРС

Због лошег пословања више директора у Шумама Српске разријешено дужности (ВИДЕО)

Прве смјене у Шумама Републике Српске услиједиле су након састанка предсједника Српске Милорада Додика са ресорним министром Савом Минићем, те директором и члановима Надзорног одбора Шума.
Шуме Српске -
Шуме Српске

Због лошег пословања које је у текућој години направило минус од скоро 6,5 милиона КМ, смијењени су руководиоци газдинстава у Власеници, Калиновику, Вишеграду, Чајничу, Рогатици, Котор Варошу, као и директор Истраживачко-развојног и пројектног центра Бањалука.

Марко Живковић, Ненад Пезеровић, Јелена Сусловски, Игор Јовановић, Горан Ђурић, Младен Лакић и Мирослав Деспотовић - ово су имена првих смијењених функционера у Шумама Српске након синоћњег састанка предсједника који је трајао синоћ од 23.00 до 2.00 часова иза поноћи. Минић каже да то није коначан списак.

- Синоћ је донесена одлука, када је у питању смјена одређених руководећих кадрова у шумским газдинствима Власеница, Калиновик, Вишеград, Чајниче, Рогатица, Котор Варош као и у Истраживачко-развојном и пројектном центру Бањалука. За поједина шумска газдинства је остао рок пет дана - рекао је Минић.

Управа Шума Српске покренула је дисциплинске поступке против лица одговорних за смањен обим производње, који за девет мјесеци не износи ни 70 одсто. То, али и бројни други проблеми, као што је вишак запослених, непримјењивање информационог система, довело је до пословања у великом минусу.

- Због неизвршавања производно-финансијског плана у ЈП Шуме Српске покренута су 22 дисциплинска поступка против директора организационих дијелова. Управа је већ заузела став и већ спроводи неке мјере у предузећу како да дође до бољих прихода и како да предузеће што боље послује - каже Блашко Каурин, директор ЈП Шуме Српске.

Минић је отворено поручио да промјене нису козметичке, те да се више директорске функције у Шумама неће додјељивати по страначком кључу, него искључиво по компетенцијама и стручности, како би се ситуација у овом јавном предузећу поправила.

- Губитак Шума, израчунат у номиналним вриједностима, је сада већ за девет мјесеци 6,278 милиона КМ. Поставља се питање како је могуће да имамо природно богатство у које нисмо уложили, да не кажем, ништа него веома мало, и треба њега да продајемо, а послујемо с губитком. А сви они који раде са Шумама су постали озбиљне газде - каже Минић.

Ово питање шира јавност поставља већ дужи период. Да ли је дошло вријеме да се коначно престане постављати могло бити бити познато већ наредне седмице, за када је заказана нова сједница надлежних на којој ће Шуме Срске бити главна тема. До тада ће бити урађена додатна анализа. Биће припремљен приједлог новог статута, правилник о систематизацији, као и правилник о унутрашњем финансирању организационих дијелова Јавног предузећа Шуме Српске.