Усвојена Информација о проведеним превентивним активностима Агенције за безбједност саобраћаја
Осим радионица и обука, те давања мишљења на различите одлуке из области безбједности саобраћаја, Агенција је у првих девет мјесеци ове године спровела више превентивних акивности. Ријеч је о превентивним кампањама: "Лако је алкохол одбити", "Буди видљив! Не буди фигура", "Освјетлај образ домаћине - означи трактор жутим ротационим свјетлом", "Опрезни пазе на пружне прелазе", "Лако је појас везати!", "Звони да те виде! Нека блиста бициклиста", "Лако је брзину смањити", "Ретро је ин! Вози напријед, погледај назад", "Возачи, школа је за нас, опрез је за вас", те о Европској седмици мобилнсти "Дијељење јавне површине".
Савјет за безбједност саобраћаја Републике Српске одржао је данас у Бањалуци другу сједницу на којој је усвојио Информацију о проведеним превентивним активностима Агенције за безбједност саобраћаја за првих девет мјесеци 2024. године.
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) October 28, 2024
https://t.co/2LsnXADlR6 pic.twitter.com/UwMHae9mjM
- У 2024. години Агенција за безбједност саобраћаја Републике Српске наставила је да спроводи и различите образовне програме о безбједном понашању у саобраћају. Један од тих програма едукације је образовна представа "Мирка", чија је главна замисао да заједно са маскотом, која је том приликом урађена за наведену представу, обиђе основне школе у Републици Српској и дјеци на шаљив, али образован начин покажу како да се понашају у саобраћају - наводи се у саопштењу Савјета безбједности саобраћаја Српске.
Како додају у саопштењу, представа је намијењена је школарцима до трећег разреда основних школа, чији актери кроз игру и забаву уче дјецу о безбједном понашању у саобраћају.
- Агенција за безбједност саобраћаја Републике Српске у току првих девет мјесеци 2024. године реализаовала је 3 представе "Мирка" и то у градовима Лакташи и Требиње и општини Љубиње. Представу је погледало више од 500 дјеце.
Пројекат - образовно предавање "Кад се живот преокрене", Агенција за безбједност саобраћаја покренула је 2021. године - додаје се у саопштењу-.
Пројекат се реализује са инвалидним лицима који су инвалидитет задобили приликом повреде у саобраћајној незгоди. За ова лица била је организована обука од стране психолога, педагога и инжењера саобраћајне струке на којој су могли научити на који начин најбоље да пренесу своје искуство и оставе јак и трајан утисак на слушаоце. Ово предавање је намјењено ученицима завршних разреда средњих школа и ученици у Кнежеву, Градишци, Костајници, Бањалуци, Дервенти, Српцу, Теслићу, Новом Граду, Приједору, Козарској Дубици, Бијељини, Лопарама и Угљевику су у току првих девет мјесеци 2024. године имали прилику послушати ово предвање и на тај начин стећи утисак да саобраћај није безазлен и да се живот заиста за пар секунди може преокренути. Укупно је око 1300 ученика послушало наведено предавање.
- Један од примарних циљева Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске јесте брига о безбједности дјеце у саобраћају, што је било потенцирано кроз образовно предавање "Безбједност дјеце као путника у возилу". У оквиру програма безбједног превоза дјеце као путника у возилу Агенција за безбједност саобраћаја је у току првих девет мјесеци 2024. године заједно са јединицама локалне самоуправе (Козарска Дубица, Петрово и Власеница) организовала образовно предавање за родитеље на тему правилне употребе дјечијих аутосједишта као и подјелу укупно 27 дјечијих аутосједишта - наводи се у саопштењу.
На данашњој сједници усвојена је Информацију о броју и посљедицама саобраћајних незгода на путевима Републике Српске за првих девет мјесеци 2024. године.
У периоду јануар - септембар 2024. године догодило се 8.150 саобраћајних незгода, у којима је погинуло 70 лица, што је за 12,5 одсто мање у односу на исти период прошле године. Установљено је да су најчешћe грешке које су утицале на настанак саобраћајних незгода биле неприлагођена и непрописна брзина кретања возила и недржање одстојања.
Саобраћајне незгоде су најчешће проузроковали возачи који су управљали моторним возилом под дејством алкохола, затим возачи до двије године возачког стажа, лица без положеног возачког испита, те мањи број возача који су управљали возилом под дејством дрога или психоактивних лијекова.
Савјет за безбједност саобраћаја данас је усвојио Информацију о организиваној 13. Међународној конференцији "Безбједност саобраћаја у локалној заједници", која је прошле седмице одржана у Бањалуци.
Посебна пажња учесника конференције је била усмјерена на изазове организације и управљања безбједношћу саобраћаја, израду Стратегије безбједности саобраћаја од 2025. до 2034. године са Акционим планом за период од 2025. до 2029, измјенама и допунама постојећих законских и подзаконских аката који регулишу област безбједности саобраћаја, као и изазове у погледу финансирања безбједности саобраћаја на републичком и локалном нивоу.