Београд: Изложба плаката за Олимпијске игре у Сарајеву
Изложбу је отворио Александар Врањеш, амбасадор БиХ у Србији.
У низу пионирских подухвата који су обиљежили и прославили Олимпијске игре у Сарајеву, истиче се и допринос примијењеној умјетности, остварен путем комплетног графичког материјала креираног ради промоције Игара.
У циљу културно-умјетничког обиљежја манифестације, у склопу Организационог комитета игара оформљен је креативни тим који је бринуо о промоцији и креацији визуелног идентитета.
Тим су чинили угледни професори Мухамед Карамехмедовић, Исмар Мујезиновић, Младен Колобарић, Мерсад Бербер, Исмет Диздаревић и остали.
Обимом и квалитетом графичких радова креираних за ЗОИ у Сарајеву створено је јединствено умјетничко и културно насљеђе Игара, Сарајева и читаве Југославије.
Изложба представља колекцију плаката изграђених за или на тему Зимских олимпијских игара Сарајево 1984, изузетне умјетничке, колекционарске и историјске вриједности.
Колекцију чине радови неких од најзначајнијих свјетских умјетника и графичких дизајнера, као што су Милтон Глејзер, Хокни, Вазарели, Хамагучи, Хундертвасер и други.
У њој се издвајају вишеструко награђивани плакати Исмара Мујезиновића, из серије посвећене олимпијским дисциплинама, који су убрајани међу најбоље плакате ове врсте у свијету.
У поставци су незаобилазни плакати са прослављеном маскотом Вучком и Пахуљом, званичним знаком манифестације.
Посебан дио колекције чини 16 плаката из колекције "Умјетност и спорт", у којој су дјела Ворхола, Мура, Пистолета, Росенквиста, Колара, Паладина,Твомблија.
Осим олимпијских идеја и мотива, најчешће теме које су умјетници обрадили на плакатима су зимски спортови и град Сарајево.
Специфични изрази и визуелна истраживања изузетних стваралаца, креирали су драгоцјену баштину Олимпијаде, која, поред изузетне умјетничке вриједности, његује идеје из Олимпијске повеље – идеје хуманости и повезивања народа цијелог свијета, без обзира на разлике.
Изложба је отворена до 23. септембра.