Почео Бледски стратешки форум; Вучевић: Србија остаје на европском путу
Председник Владе Србије Милош Вучевић на Бледском стратешком форуму изјавио је да Србија нема план Б када је пут ка ЕУ у питању, да је то нешто што је геостратешка дефиниција и главни политички циљ у последњих 20 година и поручио да Србија остаје на европском путу.
- То је нешто што нисмо мијењали и што не желимо да мијењамо - рекао је Вучевић на панелу лидера Влада на 19. Стратешком форуму, који се одржава под слоганом "Свијет паралелних стварности".
Вучевић је истакао је да Србија неће мијењати свој европски пут на којем је више од 20 година и навео да је желио да је било могуће да се на панелу чују и неки подаци о Србији и конкретни резултати на европском путу земље, на које је, како каже, Србија поносна.
- Имали смо огромну и озбиљну, дубоку реформу у области правде и наравно реформу изборних питања, медијских питања, многих питања која су веома важна у цјелокупном реформском процесу. Али, Србија остаје на европском путу. Ако могу да додам нешто, а то је везано за овај наслов, "Паралелне реалности". Велико питање испред нас са Западног Балкана су наша очекивања у вези са проширењем. Нешто паралелно, реално, у смислу очекивања од Брисела. Волио бих да није, да имамо исти циљ и да се то успјешно реализује у наредном периоду - рекао је премијер Србије.
Вучевић је рекао да пројекат Европске уније неће бити завршен без земаља Западног Балкана и да ниједно питање - било економско, безбједносно или везано за културу, неће моћи да буде у потпуности ријешено.
- Остаје празна рупа тако да се без те територије не може говорити о завршеној Европи - рекао је Вучевић.
Оцијенио је да не може говорити о томе да ли ће веће проширење бити 2030. или неке друге године, јер смо у претходном времену, како је навео, били бомбардовани са много датума и година, а, како је примјетио, нажалост, проширење се није десило.
- Нисам срећан ако треба да видимо неки рат на европској територији и да схватимо важност заокруживања или обухватања комплетне европске територије, укључујући и Западни Балкан. Мислим да државе и људи Западног Балкана ово много раније заслужују - закључио је Вучевић.
На лидерском панелу, поред предсједника Владе Србије учествују и предсједници влада Словеније Роберт Голоб, Црне Горе Милојко Спајић, Албаније Еди Рама и Хрватске Андреј Пленковић.
Председница ЕК: Желимо да Западни Балкан буде део ЕУ
Предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен истакла је да жели јаку Европу, укључујући Украјину и земље Западног Балкана у њој.
- Лидери земаља Западног Балкана, треба да будете поносни. Желимо да наши партнери са Западног Балкана буду дио Европске уније. Желим да се наш рад убрза. Испишимо историју заједно - навела је Фон дер Лајен у свом обраћању.
Овогодишњи форум окупио је шефове држава и влада, министре, дипломате, пословне људе, научнике и стручњаке.
У фокусу су геополитичке теме, између осталог рат у Украјини, сукоб на Блиском истоку, проширење Европске уније, али неће изостати ни економске теме, а међу њима је и зелена транзиција.
БСФ је међународна конференција која се континуирано одржава на Бледу, Словенији, од 2006. године.