Санирање опожарених површина биће приоритет
Из Министарства су навели да је планирано пошумљавање са 1.431.070 комада садница, што је за готово 40.000 садница више у односу на прошлу годину.
Напомињу и да нема тачних података колико површине се односи на опожарена подручја и да ће у наредном периоду бити утврђивана штета, али истичу да ће то бити приоритет.
На основу извјештаја о обављеним пословима у области дијагностике штетних фактора у шумама Српске, констатовано је да се тренд загријавања и смањења количине падавина изразито негативно одражава на постојећи шумски фонд, у већ топлој и сувој клими и све чешћу појаву екстремних догађаја, попут суше, топлотних таласа и пожара.
- У вези с тим, свака врста за себе, на различит начин подноси стрес изазван неповољним климатским утицајем, а посљедично се јавља умањена виталност стабала, што генерално доводи до нестабилности шумских комплекса у цјелини. Тиме се стварају предиспозиције за настанак штете узроковане биотичким и абиотичким факторима, у обиму већем од толерантног - појашњавају из Министарства.
Када је ријеч о регистрованим штетним инсектима, доминантни су поткорњаци, од којих су најважније оне врсте који имају велику улогу у процесу сушења четинара.
Првенствено се ради о поткорњацима смрче, бора и јеле, а ту су и паразитне гљиве које имају највећу улогу у пропадању смрче на овим подручјима.
Посљедних година примјетна је најезда храстове мрежасте стјенице и платанове мрежасте стјенице.