latinica  ћирилица
06/08/2024 |  17:58 ⇒ 18:02 | Аутор: РТРС

Старт гатачког гиганта кренуо уз старе проблеме (ВИДЕО)

Термоелектрана Гацко, након четрдесетодневног годишњег ремонта, поново је на мрежи, што ће у условима повећане потрошње значајно допринијети стабилности енергетског система Српске.
Збор радника РиТЕ Гацко - Фото: РТРС
Збор радника РиТЕ ГацкоФото: РТРС

Ипак, нови старт гатачког гиганта кренуо је уз старе проблеме: један број радника незадовољних статусом и ситуацијом у предузећу окупио се рано на збору, са којег су затражили хитно рјешавање акутних проблема.

Годишњи ремонт смо урадили двије седмице прије предвиђеног рока, захваљујући чему из Гацка већ иду нови киловати, похвалио се Максим Скоко, вршилац дужности директора РиТЕ Гацко.

- Осим редовног ремонта, урађени су и други велики захвати који ће обезбиједити стабилнији и кавлитетнији рад електране, лани је десетак милиона инвестирано у механизацију на руднику, и сада чинимо све на консолиддацији предузећа - рекао је Скоко.

Ипак, термоелектрана на залихама нема довољно угља за улазак у зимску сезону, а и оно што се ископа лошег је квлитета, па ће Електропривреда морати да уложи око 70 милиона марака у систем за пречишћавање угља. Један број радника окупљених око синдикалног одбора радни дан је почео збором пред управном зградом: захтијевају хитну стабилизацију предузећа, исплате превоза, регреса, награда и других накнада радницима, које се тренутно не иплаћују.

Руководство синдиката одговорност за тренутну ситуацију приписује тренутној управи предузећа.

- Очигледно је да ова управа не може да ријеши те проблеме, него се они само још више нагомилавају - истакао је предсједник Синдикалног одбора РиТе Гацко Жељко Тепавчевић.

Проблеми нису нови, годинама уназад није се инвестирало у рудник и зато смо сада у овакавој ситуацији, кажу у управи.

А прилику да ту подршку затраже имаће већ за који дан, на договореном састанку у Влади Републике Српске. Рудник и термоелектрана Гацко највеће је предузеће у источној Херцеговини, које тренутно запошљава 1950 радника.