Запад се "отима" за природне сировине Србије; И Српска све привлачнија (ВИДЕО)
Србија је у протекла 24 часа била једна од ударних тема европских и регионалних медија. Разлог томе јесте најава неочекиване посјете њемачког канцелара Олафа Шолца. У Београд стижу и представници Европске уније. Сви долазе због истог разлога - природних богатства. Најављено је потписивање меморандума о стратешком партнерству о одрживима сировинама. Предсједник Србије каже да је главни услов да се већина минерала прерађује у Србији.
- Може мали дио да иде у сировине, а све друго из Србије морате да увозите батерије. Хоћете ове, хоћете оне. Пошаљите их у Србију. Хоћете Корејце, Кинезе, кога год хоћете. Али мора батерије да буду произведене у Србији бар за 85, 86, 87 одсто од сировине, па батерије да извозите ту ако хоћете - магласио је предсједник Србије Александар Вучић.
Србија је богата бројним минералима. Међу њима и један од најтраженијих на свијету, литијум, који се користи за израду пуњивих батерија за телефоне, рачунаре и аутомобиле. Минерал који Европа нема а који је неоходан за зелену енергетску транзицију. Осим литијума, Србија је "занимљива" и због јадарита.
- Ми желимо да видимо да долазе озбиљне компаније а не само да се ваде сировине јадарита из Србије. А ништа неће бити рађено мимо интереса наше државе и наших грађана и нико се неће играти са здрављем и животима грађана и природним ресурсима Србије - рекао је премијер Србије Милош Вучевић.
Процењује се да Србија располаже са око 1,2 милиона тона литијума. Уколико се успије у науму, и сва или готово сва прерада буде у Србији, добити од екслоатације природних ресурса биће велики.
- Истина је да БДП може да расте 20 одсто уколико будемо довољно паметни и довољно радимо да читав ланац вриједности буде у Србији. Што може да нам донесе око 10 милијарди евра додатних инвестиција у Србију само до 2030. године и да створи додатних 20 хиљада радних мјеста - поручила је предсједница Народне скупштине Србије Ана Брнабић.
Са великим природним потенцијалом може се похвалити и Република Српска. Од лежишта литијума, магнезијума и бора на подручју Лопара, до олова и цинка код Фоче и на Озрену. Предсједник Српске Милорад Додик каже да институције са стручњацима већ дуго раде на истраживању лежишта минералних сировина.
- Република Српска има огромно богатство када је ријеч о минералним сировинама, које већ дуго истражујемо и наставићемо са тим активностима, јер је ријеч о сировинама огромне вриједности које ће значити само једно - даљи напредак и развој Републике Српске. Ми вјерујемо да ће наши заједнички напори са Србијом и Мађарском, па зашто не и са партнерима као што је Њемачка, постићи најбоље развојне бенефите - поручио је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Са евентуалним експлоатацијама у Србији али и Републици Српској неће се кретати прије него се чује мишљење стручне јавности.
- Суштински мислим да струка треба да да свој суд. 20 хиљада истраживања је урађено. Значи струка се бави тиме активно и мислим да треба њих да слушамо - рекао је Срђан Барац из Центра за друштвену стабилнос у Београду.
Највише налазишта литијума лежи на јужноамеричком континенту. Ускоро би и најразвијеније европске земље требало да почну са експлоатацијом. Тако Њемачка започиње градњу своје прве рафинерије литијума у Битерфелду, која би требало да буде највећа у Европи.