У доношењу правилника о ЦЕМТ дозволама на нивоу БиХ морају учествовати надлежни из Српске
Из Привредне коморе саопштено је да су ови документи објављени на интернет страници е-консултације Министарства, те да је у посљедње вријеме све учесталија пракса да се документа, која усваја ово Министарство, предлажу без претходних консултација и укључивања заинтересованих ентитетских и институција Брчко дистрикта.
- Сматрамо да се оваквом праксом не може остварити задовољавајући квалитет прописа који ће бити примјењив на корист свих страна у поступку усклађивања - додаје се у саопштењу.
Навели су да је анализом Преднацрта правилника о измјенама и допунама Правилника о ЦЕМТ дозволама утврђено да постоје одређене недоречености, као и да је овај документ у појединим одредбама у супротности са одредбама Закона о међународном и међуентитетском друмском превозу.
Предложено је укидање одредби које се односе на вредновање запослених возача приликом расподјеле ЦЕМТ дозвола, што одговара превозницима који имају велики број возних јединица, а немају довољан број возача.
Из Коморе су навели да се на овај начин фаворизује и погодује превозницима који немају довољан број радника или ангажују непријављене раднике, чиме се директно погодује развоју сиве економије и ствара нелојална конкуренција на транспортном тржишту.
У саопштењу је наведено да се предложеном документу поново оспоравају ентитетске лиценце приликом расподјеле ЦЕМТ дозвола, иако је систем издавања лиценце превозницима у Републици Српској у потпуности усклађен са законодавством ЕУ, те прописује строже услове за њихово добијање у односу на услове Министарства комуникација и транспорта у Савјету министара.
У анализи Приједлога правилника о измјенама и допунама Правилника о поступку усклађивања и регистрације међународних и међуентитетских редова вожње, начину и поступку издавања дозволе и обрасца дозволе, појединим одредбама покушава се деградирати надлежност институција које врше усклађивање редова вожње у Српској у процесу усклађивања међуентитетских редова вожњи.
Тиме би превозницима из Републике Српске који обављају унутрашњи републички превоз лица, била онемогућена заштита саобраћајног тржишта, додјељена рјешењима од надлежних институција.
- Уколико се буду радиле измјене и допуне наведених прописа, али и свих других прописа на нивоу БиХ, који имају утицај на привреду Републике Српске, инсистирамо да Привредна комора Српске буде укључена у процес доношења прописа, од самог почетка, поред осталих надлежних институција и органа, а прије самог објављивања на веб страници е-консултације - нагласили су у Привредној комори.