Српска спремна на дигиталну трансформацију
Из Агенције су подсјетили да је Влада Републике Српске крајем марта усвојила информацију у вези са облашћу дигиталне идентификације и услуга повјерења и као најважнију ставку истакла усклађивање правног оквира са ЕУ регулативом.
- Свака активност без адекватног правног оквира и незаконити поступци институција и појединаца у институцијама доводе до ризика по личне податке, али и по укупну информациону безбједност - наведено је у саопштењу Агенције након што су амбасадори САД, Њемачке, Аустрије, Швајцарске и Шведске, заједно с међународним економским представницима, истакли да је дигитална трансформација кључна компонента модернизације и напретка земље, те нагласили важност усклађивања постојећих закона везаних за електронски потпис с регулативама ЕУ.
С тим у вези из Агенције за информационо-комуникационе технологије Српске су поздравили позив амбасадора да буде усклађен правни оквир.
Из ове агенције су истакли да очекују да надлежне институције БиХ поступају у складу са законом, те да се почне системска припрема прописа који ће бити базирани на Уставу, те усклађени са правним насљеђем ЕУ.
Из Агенције за идентификационе документе, евиденцију и размјену података БиХ /ИДДЕЕА/ јуче је саопштено да су добили снажну подршку амбасадора неколико земаља и међународних привредних комора које дјелују у БиХ за успјешно увођење квалификованог електронског потписа.
- Амбасадори и економски представници су у свом писму нагласили да је дигитална трансформација кључна компонента модернизације и напретка сваке земље, укључујући БиХ. Посебно су нагласили важност усклађивања постојећих закона везаних за електронски потпис с регулативама ЕУ - наведено је у саопштењу из ИДДЕЕА.