latinica  ћирилица
17/07/2024 |  11:56 ⇒ 13:04 | Аутор: СРНА

Додик: Српска богата минералним сировинама, развојна шанса за даљи развој и напредак

Предсједник Републике Српске Милорад Додик реако је да су досадашња истраживања показала да Српска обилује значајним количинама минералних сировина, које су данас веома тражене у земљама ЕУ и широм свијета, и да је њихово ископавање велика развојна шанса и могућност за даљи развој Републике.
Милорад Додик (Фото: instagram.com/mdodik.official) -
Милорад Додик (Фото: instagram.com/mdodik.official)

О постојању минералних сировина у Српској и могућностима њиховог ископавања и пласирања на тржиште с обзиром да су та налазишта у свијету у знатној мјери исцрпљена, Додик је рекао да је на простору Српске добро истражен један број минералних сировина и оне се експлоатишу, а то су угаљ, црвени боксити, гвожђе, олово и цинк, са пратећим минерализацијама, бентонит, те воде - питке, термалне и минералне.

- Такође, истражено је лежиште литијума, магнезијума и бора на Мајевици, на подручју Лопара, а даље се проводе активности на истраживању олова, цинка и пратеће минерализације код Фоче, на Озрену, код Сребренице и Братунца. Бакар, жељезо и пратеће минерализације се истражују на Сињакову, жељезо код Приједора, док је подручје око Зворника интересантно за истраживање бора, литијума, натријума, калијума, стронцијума и пратеће асоцијације елемената - појаснио је Додик за Срну.

Предсједник Српске је рекао да су то огромна природна богатства, иако нека од њих још нису ни истражена, али има назнака да је ријеч о значајним и вриједним количинама.

- У ЕУ су залихе одређених минералних сировина критичне, док на подручју Републике Српске већ су утврђена и регистрована богата лежишта, иако нека нису истражена ни у мањем степену, али се воде као појаве које треба детаљније испитати и истражити, што ћемо радити у скорије вријеме. Ријеч је о металима као што су никл и кобалт код Вишеграда, антимон код Новог Горажда, хромити на Озрену, магнезити код Теслића и Рудог, берил на Мотајици, графитични шкриљци на Мотајици и код Фоче, силицијске стијене у Санско-унском подручју, на Узломцу, код Мркоњић Града, бентонит у рудницима угља, бијели боксити у бокситним лежиштима, туфови и зеолити код Зворника и Шњеготине и геотермална енергија - нагласио је Додик.

Он је рекао да институције Српске са својим стручњацима већ дуго раде на истраживању лежишта минералних сировина и сигурно је да ће све активности у вези са тим бити координисане са Србијом.

- Подржавамо руководство Србије да на сигуран колосијек поставе истраживање и експлатацију минерала, а посебно литијума и да ће њихова искуства бити добар примјер и у Републици Српској. Активности да се ископавање руда опструише путем дезинформисања јавности од плаћених активиста у Србији и Српској имају исту адресу. Најбољи одговор на њихове рушилачке намјере смо већ припремили а то је поштовање свих еколошких стандарда и поступање у складу са њима, а све са циљем очувања животне средине како због садашњих тако и будућих генерација. Ништа се неће радити напамет, без консултација са стручњацима, већ уз све могуће сагласности и гаранције људи који познају материју и који ће гарантовати еколошку сигурност - нагласио је Додик.

Он је истакао да ће Република Српска, као и за све до сада водити одговорну и суверену политику.

- Република Српска има огромно богатство када је ријеч о минералним сировинама, које већ дуго истражујемо и наставићемо са тим активностима, јер је ријеч о сировинама огромне вриједности које ће значити само једно - даљи напредак и развој Републике Српске. И као што сам већ рекао, наше потенцијале ћемо придружити напорима Србије и наших других пријатеља и партнера. Предсједник Србије Александар Вучић и у овој области води одговорну политику, прије свега у интересу Србије и њених грађана - каже Додик.

Истакао је да га треба слушати и слиједити, јер све што је до сада урађено у области привредног, инфраструктурног и свеукупног развоја Србије је доказ његове успјешне политике.

- Он није политичар који даје лако обећања и не доноси непромишљене одлуке. Ми из Српске вјерујемо да ће наши заједнички напори са Србијом и Мађарском, па зашто не и са партнерима као што је Њемачка, постићи најбоље развојне бенефите - закључио је Додик.