Традиционало дружење Илиџанаца у храму Светог Саве на Врелу Босне
Осим Савиндана, крсне славе Храма, сабирају се у прву недјељу по Петровдану јер је на тај датум освештан храм крајем 19. вијека.
Српска Илиџа је у току Одбрамбено-отаџбинског рата одбрањена, српска војска и народ издржали су бројне непријатељске офанзиве али након потписивања неправдног Дејтонског споразума већина је напустила своје домове и имања, на Илиџи данас живи занемарљив број Срба.
- Нажалост ратне околности су довеле до тога да народ изађе с ових простора али остале су успомене и остали су они који то његују и поштују. Ми смо одбранили своје огњиште, нападани смо преко 30 пута, а онда је један потез пера довео до тога да се народ исели. Сада смо највише на Источној Илиџи, Источном Новом Сарајеву, Палама, али има нас и у Братунцу, Требињу, Зворнику и цијелом свијету - рекао је Милан Пејић из Завичајног удружења Илиџанаца и пријатеља Илиџе.
Недељко Пејић, један од избјеглих Илиџанаца, настањен у Бијељини истиче да је након потписивања Дејтона отишао из Илиџе.
- Сада радим у Заводу "Орао" у Бијељини, који је некада био у Рајловцу. Данас сам дошао на овај збор и поручио бих младима да дођу на ово дружење, да би оно било посјећеније - навео је Пејић.