Клокић: У приступним преговорима са ЕУ поштовати уставно уређење БиХ
- Не желимо рећи да је именовање главног преговарача најважније, међутим тај преговарач апсолутно не може дјеловати без преговарачке структуре чији и он треба да буде дио - рекао је Клокић у интервјуу Срни.
Клокић је навео да би главни преговарач БиХ са ЕУ требало да познаје процес евроинтеграција у политичком и техничком смислу, као и уставноправно уређење БиХ, правни и политички оквир ЕУ и начин функционисања њених институција.
- Ријеч је о особи која мора имати завидне комуникативне и преговарачке способности, те спремност за тимски рад - рекао је Клокић.
Оцјењујући рад Министарства у 2024, Клокић је рекао да је то била "турбулентна, али успјешна година".
- Наставили смо координацију републичких органа управе у спровођењу активности из области евроинтеграција заједно са израдом радног материјала за Програм интегрисања БиХ у ЕУ. Израдили смо више од 300 мишљења о усклађености прописа Републике Српске са правном тековином ЕУ, те смо активно учествовали у реализацији финансијских инструмената ЕУ, а све уз наставак промоције фондова ЕУ и редовно обавјештавање о објављеним позивима потенцијалним апликантима из Републике Српске - рекао је Клокић.
ОБУКЕ СЛУЖБЕНИКА У ОБЛАСТИ ЕВРОИНТЕГРАЦИЈА
Он је навео да су у Министарству координисали и учешће државних службеника на обукама из области европских интеграција у чему је важну улогу одиграла сарадња са Министарством за европске интеграције Србије јер су заједничким снагама организоване обуке на тему скрининга и приступних преговора.
- Када је у питању међународна сарадња, лани смо успоставили и унаприједили сарадњу Републике Српске са многим земљама. То смо, наравно, урадили уз подршку наших представништава, а на првом мјесту издвајам сарадњу са Србијом која је за нас од посебног значаја - нагласио је Клокић.
Он је напоменуо да су настављене активности са партнерским регијама са којима Република Српска има различите потписане споразуме о сарадњи - Баден Виртемберг (Њемачка), Подласко војводство (Пољска), те Санкт Петербург, Ивановска област и Татарстан (Русија).
- Лани смо посјетили и остварили сарадњу са Департманом Вал д`Оаз из Француске и упутили им приједлог заједничке изјаве о намјерама о сарадњи. Такође, током љета смо организовали и посјету делегације Подласког војводства Републици Српској заједно са представницима неколико пољских компанија. У сарадњи са Привредном комором Српске организовали смо привредни форум који је окупио компаније и представнике инвестиционих фондова из Словачке - рекао је Клокић.
Клокић је нагласио да ће Министарство и у овој години наставити реализацију започетих активности са партнерским регијама, те истакао да је у плану и већи ангажман републичких представништава.
- Јачање капацитета представништава Републике Српске у свијету и даље је у фокусу. Планирамо да израдимо и програм обука у области европских интеграција, али и унаприједимо поступак усклађивања републичког законодавства са правном тековином ЕУ - најавио је Клокић.
НАЈБОЉА САРАДЊА СА СРБИЈОМ, РУСИЈОМ, КИНОМ И МАЂАРСКОМ
Говорећи о земљама са којима Република Српска има најбољу међународну и осталу сарадњу, Клокић је истакао да су на врху те топ-листе Србија, Русија, Кина и Мађарска.
- Најплоднија и свакако најконкретнија сарадња је са нашим братским народом са друге стране Дрине – уважавајући, наравно, потписани Споразум о успостављању специјалних паралелних веза. Сарадња са Србијом у сваком погледу је за нас од посебног значаја и континуирано је добра, нарочито у посљедњих десетак година - оцијенио је Клокић.
Клокић је на том плану истакао да се не може заборавити ранија знатна донаторска помоћ Владе Србије за реализацију бројних капиталних и корисних пројеката, попут изградње и реконструкције путне инфраструктуре, школа, болница и других пројеката од општег интереса, и то у јединицама локалне самоуправе у Републици Српској, као и у јединицама локалне самоуправе у Федерацији БиХ, са већинским српским становништвом.
- Осим Србије, остварили смо врло добру сарадњу са Русијом. То је резултирало успостављањем сарадње са бројним регијама и интензивирањем контаката у области привреде, науке, образовања и здравства, уз континуирану подршку Представништва Републике Српске у тој земљи - рекао је Клокић.
Он је истакао да је врло добра сарадња остварена и са Кином и њеним бројним привредним субјектима у многим областима од значаја за Републику Српску.
- У вези с тим отворени смо за даље ширење и јачање међусобне сарадње, како у области привреде, тако и у области културе, науке и образовања - рекао је Клокић.
Она је нагласио да се изузетна и јако добра сарадња остварује и са Мађарском, како на институционалном нивоу тако и у другим областима, а посебно у пољопривреди и енергетици.
ДИЈАСПОРИ ПРЕДОЧАВАМО ПРЕДНОСТИ УЛАГАЊА У СРПСКОЈ
Клокић је рекао да се и даље ради на институционалном јачању веза са дијаспором, наводећи да је један од приоритета на том плану привредна сарадња.
- Гдје год да идемо, спроводимо кампање у којима истичемо компаративне предности Републике Српске за улагања, као и подршку институција у свим фазама инвестирања. Такође, у сарадњи са нашим представништвима, организујемо посјете привредника из дијаспоре нашим институцијама, гдје су одржани разговори о привредним потенцијалима и условима за улагања - навео је Клокић.
Он је навео да су организоване и обуке за привреднике из Републике Српске по питању изласка на европско тржиште, што ће овдашњим компанијама омогућити успјешну сарадњу са предузећима из иностранства, укључујући и оне у власништву људи из дијаспоре.