latinica  ћирилица
09/07/2024 |  20:34 | Аутор: СРНА

Петровдански дани: Трибина о српско-руским односима

Везе српског и руског народа одувијек су постојале у разним облицима, оне су трајне и нераскидиве, а кроз историју су познати многи примјери пружања помоћи Русије Србији као и подршке српског народа Русији, речено је на вечерашњој трибини под називом "Русијо моја вољена" одржаној у Сребреници у оквиру меморијала Петровдански дани.
Сребреница, "Петровдански дани" - Фото: СРНА
Сребреница, "Петровдански дани"Фото: СРНА

На овој трибини говорили су предсједник Удружења "Завет српско-руски" из Београда Љубиша Ристић и православни публициста Ранко Гојковић, изузетни познавалац руске историје и односа ова два народа кроз историју.

Говорећи о српско-руским односима кроз историју Ристић је навео многе примјере пружања међусобног помоћи, а посебно је истакао 2015. годину када је руски амбасадор у Савјету УН Виталиј Чуркин уложио вето на срамну британску резолуцију о Сребреници.

- Да то није спријечено дошло би до моралног сатанизовања па и физичког уништења српског народа у БиХ оцијенио је Ристић.

Он је рекао да је цијела сребреничка трагедија од 1992. до 1995. године пројекат свјетских центара моћи који још раде на његовој реализацији, али другим средствима и методама.

Ристић је закључио да је Сребреница највећа медијска превара свјетске јавности која ће идуће године доживјети кулминацију приликом обиљежавања 30 година од сребреничке несреће и страдања Бошњака.

Гојковић је рекао да су везе православног српског и руског народа трајне и нераскидиве и да су очи нормалног свијета упрте у Русију која је стала на пут глобалистичком возу САД и НАТО.

Он је навео више примјера међусобне помоћи Срба и Руса од српске помоћи Русима да се ослободе Монгола до вјековног руског покровитељства православних народа.

Организатор ове трибине било је Српско просвјетно и културно друштво Просвјета из Сребренице.

У оквиру ове манифестације данас је организована акција добровољног давања крви, а прикупљено је 48 доза најдрагоцјеније течности.

Петровдански дани настављају се сутра, а на програму су парастос убијеним полицајцима у Скеланима и спортска такмичења.

За 11. јули предвиђен је концерт духовне музике, Света литургија и паљење петровданских лила.

Петровдански дани организују се поводом обиљежавања 32 године великог српског страдања на Петровдан 1992. године у селима око Братунца и Сребренице.

Меморијал ће бити завршен 12. јула, на Петровдан, када ће, након Свете литургије у сребреничкој Цркви Покрова пресвете Богородице, бити организоване посјете и полагање цвијећа на гробљима у Братунцу, Биљачи и Сасама, те код спомен-обиљежја из посљедењег рата и спомен-костурнице настрадалим у Другом свјетском рату на Залазју код Сребренице, гдје ће бити служен парастос за 69 погинулих и 22 заробљена па убијена Србина на Петровдан 1992. године.

Десет заробљених на Петровдан 1992. године још се воде као нестали, док их је десет случајно пронађено а посмртни остаци ексхумирани су 2011. године на Залазју приликом тражења настрадалих Бошњака. Двоје несталих пронађено је на другим локацијама.

За злостављања и убиства заробљених Срба као и оних који су на почетку рата остали лојални тадашњој муслиманској власти, а сви су побијени у сребреничким логорима, нико није одговарао.