Додатну вриједност кромпир из Лијевча поља могао би постићи брендирањем (ВИДЕО)
Боро Тополовић искористио је повољне временске услове и произвео рани кромпир. Међутим, тренутне цијене на тржишту једва да покривају производне трошкове.
- Нисмо имали раних мразева и приноси су одлични мада је цијена преполовљена у продаји и у односу на прошлу годину је половична - каже повртар из Душанова Боро Тополовић.
Агроекономисти домаћим произвођачима савјетују производњу кромпира за прераду, првенствено за помфрит. Осим промјене сортимента, да би опстали на тржишту, потребне су и друге промјене.
- Има перспективе овдје за све произвођаче кромпира који ће што брже да мјењају себе. Значи требају да мјењају ствари које су везане за технологију, требају више да се механизују и специјализују и такође смо помињали потребу да се удружују - наглашава агроекономист Живко Бугарчић.
Додатну вриједност кромпир из Лијевча поља могао би постићи процесом брендирања.
- Визија нашег кластера јесте да ради на брендирању различитих производњи које имају перспективу на овом подручју, а кромпир је свакако једна од тих врста. Наш циљ јесте да брендирамо лијевчански кромпир у наредном периоду али то морамо да урадимо на прилично опрезан и сигуран начин - рекао је Бојан Ђикић, директор Пољопривредног кластера ГЛС.
Овог прољећа на подручју Градишке, Лакташа и Српца кромпиром је засијано око 450 хектара. Да би могли бити рентабилни на тржишту и при ниским цијенама, ратари требају да остваре приносе од 25 тона по хектару.