06/07/2024 |  18:00 ⇒ 20:24 | Аутор: РТС

Сака спасио Енглезе, продужеци у Диселдорфу (ФОТО)

Фудбалери Енглеске и Швајцарске играју у Диселдорфу утакмицу четвртфинала Европског првенства у Њемачкој.
Енглеска - Швајцарска (Фото: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL) -
Енглеска - Швајцарска (Фото: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL)

115. минут - Фил Фоден је окончао меч против Швајцарске, а у наставку играће Трент Александер Арнолд.

109. минут - Измјене у оба тима (1:1).

Емболо може на туширање, у игри је Шаћири. Мијења и Саутгејт - на терену је Ајван Тони умјесто Кејна.

Завршио је нападач Енглеске након једног дуела у покретним фрижидерима код клупе и ухватио се за ногу.

Дјелује да нема више снаге.

106. минут - Почео је други продужетак. Енглези су у нападу.

Крај првог продужетка - 1:1.

102. минут - Гужва пред голом Швајцарске (1:1).

Велика гужва пред голом Швајцарске. Белингем је покушао у два наврата, први пут је блокиран његов шут, а онда је морао и Зомер да реагује.

Много противничких играча је било око фудбалера Енглеске, није имао простора за снажнији ударац.

98. минут - Мијења Јакин (1:1). Закарија ће уписати прве минуте на шампионату Европе. Замијенио је Ндојеа.

95. минут - Као из топа је шутирао Рајс из велике даљине, али је Сомер био спреман, остаје 1:1.

Почео је први продужетак. Швајцарци су други пут данас кренули са центра.

90 + 3. минут - Завршен је регуларни период утакмице. Гледаћемо 30 минута продужетака између Енглеске и Швајцарске.

90. минут - Играће се још три минута у Диселдорфу. Не журе сада ни једни ни други, ризик је велик.

85. минут - Жути картон за Видмера (1:1).

80. минут - Сака доноси изједначење Енглеској, 1:1.

Ништа се није догодило до 75. минута у Диселдорфу, а онда - два гола у пет минута.

Сака је све сам урадио. Повукао је лопту са десног бока у средину и изузетно прецизно шутирао у даљи угао.

Букајо Сака (Фото: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA)

Лопта је лизнула стативу и завршила у голу.

78. минут - Двострука измјена у тиму Енглеске (1:0). Мејну и Трипије су изашли, а умјесто њих играће Лук Шо и Еберечи Езе.

75. минут - 1:0 за Швајцарску.

Награђени су Швајцарци за нешто храбрију игру у другом полувремену.

Радост фудбалера Швајцарске (Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK)

Ндоје је са десног бока упутио центаршут по земљи и пронашао Емболоа, који се спретно снашао и ћушнуо лопту у мрежу.

70. минут - Швајцарци притискају у другом полувремену (0:0).

У другом полувремену "присвојили" су лопту.

Константно су на противничкој половини, много офанзивнији од Енглеза, који се бране у ниском блоку испред Пикфорда. Дјелује да чекају прилику за контранапад.

67. минут - Кејн "пожутио" (0:0). Неопрезни Хари Кејн је ударио руком Аканђија и зарадио жути картон

64. минут - Двије измјене у швајцарском тиму (0:0). Из игре су изашли Ридер и Варгас, на терену су Зубер и Видмер.

57. минут - Емболо још једном у главној улози (0:0).

Родригез је одлично центрирао, а Емболо шутира главом, али је Конса био довољно близу да га омете.

51. минут - Емболо "додао" Пикфорду (0:0).

Емболо се добро заградио у шеснаестерцу и добио од Фројлера лопту у право вријеме, али јако млако шутирао.

У сваком случају, први пут је Пикфорд морао да се сагне.

46. минут - Почело је друго полувријеме. Швајцарци су закотрљали лопту са центра.

Није било измјена, исти фудбалери су истрчали на терен.

45 + 1 миут - Завршено је прво полувријеме. Резултат је неријешен, без голова.

40. минут - Ништа ново у Диселдорфу (0:0).

И даље се ништа вриједно пажње није догодило у Диселдорфу.

Углавном је лопта на средини терена, али не успијевају ни једни ни други да организују квалитетан напад.

Игра се споро, тромо и са много додавања којима се не добија апсолутно ништа.

32. минут - Жути картон за Шера (0:0). Шер је оборио Белингема и зарадио јавну опомерну.

30. минут - Пола сата успаванке (0:0).

Није лако гледати овакав фудбал након јучерашњег дуела Њемачке и Шпаније.

Прилично незанимљиво у првих пола сата, без једне једине праве шансе на оба краја терена.

Ни једни ни други још увијек нису у статистику уписали шут у оквир гола.

Енглези имају нешто већи посјед лопте, у неколико наврата су пробили по десном боку, али далеко је то било од праве опасности по голмана Зомера.

20. минут - Покушаји са дистанце без резултата (0:0).

Покушали су и једни и други са дистанце. Деклан Рајс је шутирао са 18 метара, али је изблокиран - лопта није ни дошла до гола Швајцарске.

Само неколико минута касније ударац са дистанце је тестирао и Мејно, али ни његов шут није прошао кроз густ блок.

10. минут - Мирно на почетку меча (0:0).

Опрезни су и једни и други на старту утакмице, није у првих десет минута било прилике да се резултат промијени, мада су Швајцарци у неколико наврата стигли до шеснаестерца и запријетили центаршутевима, од којих су се Енглези успјешно одбранили.

1. минут - Почела је утакмица. Први напад у Диселдорфу имају фудбалери Енглеске, који данас играју у бијелој опреми.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Пиштаљка у рукама Италијана Орсата

Главни арбитар меча у Диселдорфу биће Италијан Данијеле Орсато.

На терену ће му помагати сународници Ћиро Карбоне и Алесандро Ђаљатини, док је Уефа за четвртог судију одредила Нијемца Данијела Зиберта.

У ВАР соби ће бити Италијани Масимилијано Ирати и Паоло Валери, као и Нијемац Бастијан Данкерт.

Швајцарци међу најефикаснијим екипама на Евру

Са седам голова у Њемачкој, Швајцарци су међу најефикаснијим селекцијама на Европском првенству.

Чешће су прецизни били само Шпанци и НИЈемци са по 11 голова. Још занимљивије - свих седам постигли су различити играчи.

Енглези само једном изгубили од Швајцарске

Швајцарци су први и посљедњи пут побиједили Енглеску (2:1) давне 1981. године у квалификацијама за Свјетско првенство у Шпанији.

Након тога су се десет пута нашли на истом терену (рачунајући и три пријатељске утакмице). Енглези су седам пута били бољи, а три дуела су завршена без победника.

Навијачи Енглеске (фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI)

Посљедњи такмичарски меч одиграли су у јуну 2019. у португалском Гимараису, гдје су се борили за треће мјесто у Лиги нација.

Након 120 минута фудбала без погодака, Енглеска је славила на пенале.

Жријеб је често Енглеску и Швајцарску слао у исту групу у квалификацијама за велика такмичења, али ријетко су им се путеви укрштали на завршним турнирима првенстава Европе и свијета - само три пута.