Бањалука и приградска насеља збрајају штету од невремена; Ко је одговоран за лоше одржавање одводних канала? (ВИДЕО)
Поједини чланови Одбора за надзор и праћење изградње инфраструктурних пројеката сматрају да градске власти нису биле спремне на ове временске непогоде.
Подсјећају да је одлуком Скупштине града издвојено више од милион КМ за чишћење и одржавање канализационих одвода и цијеле мреже.
Питају на шта је овај новац потрошен.
Процјену начињене штете врше у бањалучком Дому пензионера, гдје су оборинске воде, осим крова, угрозиле и машине смјештене у подруму. За потребе санација, кажу, њихова средства неће бити довољна.
- Дошло је до слијевања оборинских вода, до пуцања канализационе цијеви и до поплаве у подруму гдје је већина машина, од вешераја до котлова за пећи. Успјели смо један дио имовине да спасимо. Има доста штете и на трећем спрату, горе је такође прокиснуло - рекла је Босиљка Бошњак, директорка Дома пензионера Бањалука.
Изостанак прописаних превентивних мјера, угрозио је и институције културе.
Сваки јачи налет падавина, пријетња је по експонате и вриједна издања.
Из Музеја Српске, као и Народне универзитетске библиотеке јасни - неопходно је системско рјешење.
- Сваки пут када се дешавају веће падавине, догађа се да Музеј Републике Српске и друге институције које су под истим кровом, као што су Народна библиотека, Дом омладине, Дјечија позориште, има проблем са прокишњавањем - навео је Давор Стрика, директор Музеја Републике Српске.
Љиљана Петровић Зечић, директорка Народне и универзитетске библиотеке Српске истиче да су овој установи потопљење просторије гдје су смјештени уникатни фондови, монографске публикације и серијске публикације.
- Толика је била снага воде да је подигла шахт од 70-ак килограма и вода је дошла до 30 центиметара - додала је она.
Из Одбора надлежног за праћење и реализацију усвојених пројеката из области комуналних послова, саобраћаја и путева, наглашавају да је Скупштина града правовремено усвојила средства неопходна за превентивне мјере.
Питају надлежне градске власти, зашто је умјесто превенције, по ко зна који пут дошло до потребе за санацијом?
- 1.169.000 КМ је одобрено за чишћење, кошење и уређење канала, пропусних цијеви, а гледајте у шта смо се довели. Питамо надлежне, шта се то дешава са одобреним средствима и зашто се не ради превенција? - нагласио је Давид Понорац, члан Одбора за праћење и реализацију изградње инфраструктурних пројеката града Бањалука.
Обилне падавине проузроковале су колапс на западном транзиту.
Мјештани кажу да се ради о већ устаљеном шаблону, за који надлежни не нуде конкретно рјешење.
И док Бањалучани питају, да ли свака јача киша треба да им упали аларме, градоначелник се окренуо обећањима и процјенама.
Из Града наглашавају да је у циљу што брже санације посљедица невремена формирана и Комисија за процјену штете.
Градски штаб за ванредне ситуације прогласио је ванредну ситуацију и стање елементарне непогоде за дио Мјесне заједнице Мишин Хан, засеоке Радињача и Липовац.