Граорац: Поражавајуће су чињенице о казнама за злочине над Србима
Граорчева је, на обиљежавању 32 године од злочина у Добровољачкој улици у Сарајеву када је убијено најмање 28 припадника ЈНА, рекла да жртве не смију бити заборављене, ни истина потиснута.
- Данас смо овдје да бисмо се присјетили страдалих војника Југословенске народне армије у Сарајеву, у Добровољачкој улици - рекла је Граорчева након парастоса који је служен у Цркви Светог великомученика Георгија у Миљевићима.
Она је напоменула да за злочине, не само у Добровољачкој улици, него и за злочине над Србима у цијелој Сарајевској-романијској регији, али и цијелој БиХ нико није добио заслужену казну.
- И оно мало што је пресуђено за злочине над Србима, казне су недовољне, минималне или што је још поразније, дозволи се људима који добију и те минималне казне да слободно ишетају из БиХ - указала је Граорчева и изразила увјерње да се злочинци никада неће вратити у БиХ и да је то само фарса и Тужилаштва, и Суда БиХ.
Граорчева је изразила саосјећање са породицама чију су чланови, као припадници ЈНА страдали те 1992. године у Добровољачкој улици и, нажалост, неће добити ни моралну сатисфакцију да ће злочинци који су чинили страшне злочине за њих и одговарати.
Жељко Пантелић, један је од преживјелих из колоне ЈНА коју су 2. маја прије 32 године у Добровољачкој улици у Сарајеву напале муслиманске снаге, рекао је да ће се док је жив сјећати побијелних колега и војника.
Пантелић, који је у то вријеме имао чин поручника ЈНА и у нападу је рањен,
подсјетио је да су тада животе дали војници ЈНА који су имали 18 или 19 година, да су убијани у возилима, на возилима или разоружани на улици.
- Док сам жив долазићу овдје да се сјећам својих колега и војника који су побијени у Добровољачкој - рекао је Пантелић, који је написао и књигу о том злочину.
Тог 2. маја заробљен је и Зоран Марашевић, који је био учесник колоне.
- Враћају се ружна сјећања. Много ми је тешко. Били смо заробљени, мислим око седам дана, а послије смо размијењени на Хан Пијеску - присјетио се Марашевић.