latinica  ћирилица
17/03/2024 |  14:09 ⇒ 20:23 | Аутор: РТРС

У Грачаници централно обиљежавање, служен парастос и откривен споменик убијеним Србима (ВИДЕО)

Централно обиљежавање 20 година од мартовског погрома који су над Србима, њиховом имовином и српским црквама на Косову и Метохији извршили Албанци, одржано је данас у Грачаници, гдје је служен парастос и откривен споменик са именима убијених Срба.
Парастос у манастиру Грачаница (Фото: kosovo-online.com) -
Парастос у манастиру Грачаница (Фото: kosovo-online.com)

Помен су у манастиру Грачаница служили њихова преосвештенства епископи рашко-призренски Теодосије, будимљанско-никшићки Методије и новобрдски Иларион, уз саслужење свештенства и монаштва Епархије рашко-призренске.

Владика Иларион поручио је да се, упркос свим недаћама, српски народ укорјењује на овој земљи и да се данас сабрао пред сам почетак Великог поста, те да је зато Косово и Метохија вјечити подсјетник за српски народ да је то царство које чека.

- Ми не очекујемо царство које нам је неки земаљски војсковођа добио у бици и отео, него оно царство које нам је цар царева дао, не проливши туђу крв, него своју. Није случајно да он за собом води хорове мученика који су се уподобили његовом страдању и који су на начин њима примерени, по својој снази, отварали врата царства небескога и оставили примере нама - рекао је епископ Иларион.

Владика је подсјетио на невино убијене, на мајке, дјецу и породице убијене на кућном прагу, додајући да они по хришћанској традици вјечно живе.

Споменик су открили директор Музеја жртава геноцида у Београду Дејан Ристић и замјеник директора Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Душица Николић, пошто приштинске власти не дозвољавају директору ове канцеларије Петру Петковићу улазак на Косово.

Николићева је истакла да је споменик постављен на иницијативу Владе Србије и Канцеларије за Косово и Метохију и да треба да подсјећа на невино страдале Србе у мартовском погрому, преноси "Косово онлајн".

- На иницијативу председника Србије Александра Вучића, данас негујемо културу сећања и са пажњом и пијететом сећамо се свих наших жртава. Циљ откивања ове плоче је неговање културе сећања на најтежи дан српског страдања на Косову и Метохији - рекла је Николићева.

Она је навела да имена уклесана у плочу свједоче о српским жртвама и мученицима, те да је тај камен са српске Шар планине симбол јачине и опстајања српског народа на овим просторима, симбол његове снаге да издржи тешка времена и голготу коју годинама пролази, али је и симбол некажњеног злочина већ 20 година.

Ристић је рекао да је споменик подсјетник на један од најдраматичнијих догађаја у српској нововјековној историји, када су пред очима цијелог свијета у пламену мржње нестајали вијекови постојања и трајања једног народа.