Велика потреба за оснивањем регистра давалаца матичних ћелија
Хотићева је истакла да ће успостављање овог регистра допринијети томе да ће сви грађани Републике Српске моћи да се пријаве да буду добровољни даваоци матичних ћелија, ако испуњавају одређене услове.
Она је навела да постоји мрежа добровољних давалаца матичних ћелија у свијету која износи 30 до 40 милиона људи у коју се грађани Републике Српске нису могли пријавити.
- За утврђивање ХЛА типизације треба да се издвоји заиста велики новац, што мислим да би било прескупо за сваког и био би то ограничавајући фактор уколико би се неко одлучио за то - рекла је Хотићева.
Она је рекла да ће се успостављањем лабораторије за ХЛА типизацију ткива омогућити грађанима Републике Српске да се пријаве за добровољно давалаштво.
- Велики значај је у томе, ми хематолози то знамо, због тога што се велики број наших пацијената лијечи матичним ћелијама у земљама у окружењу, превасходно мислим на Београд - рекла је Хотићева.
Хотићева је рекла да је лијечење матичним ћелијама веома заступљено у хематологији, али да постоје и неке друге индикације и да није ријеч само о хематолошким пацијентима.
- Имамо одређена обољења у хематологији гдје се искључиво лијечи трансплантацијом матичним ћелијама. То су углавном акутне и хроничне леукемије, лимфоми, нехочкин, хочкин лимфом, мултипла мијелом, углавном говоримо о онколошком дијелу хематологије. Када се не успије конвенцијоналом хемотерапијом постићи резултат, онда углавном наше пацијенте шаљемо на трасплатацију матичним ћелијама - рекла је Хотићева.
Говорећи о значају традиционалне донаторске вечери "С љубављу храбрим срцима", она је истакла да су све хуманитарне акције добродошле како би се урадило нешто корисно за грађане Републике Српске.
Она је позвала грађане Републике Српске да позову хуманитарни број 1411 и тако допринесу оснивању лабораторије за ХЛА типизацију ткива при Заводу за трансфузијску медицину Републике Српске, која ће унаприједити здравство цјелокупне Републике Српске.
Четрнаесто донаторско вече "С љубављу храбрим срцима" под покровитељством предсједника Републике Српске Милорада Додика биће одржано у Бањалуци 28. децембра с циљем прикупљања средстава за успостављање регистра добровољних давалаца матичних ћелија.
Завод за трансфузијску медицину Републике Српске исказао је потребу за успостављањем регистра добровољних давалаца матичних ћелија хематопоезе Републике Српске, односно, оснивање лабораторије за ХЛА типизацију ткива при Заводу за трансфузијску медицину Републике Српске.
Оснивањем лабораторије при овом Заводу за трансфузијску медицину Републике Српске, те успостављањем регистра добровољних давалаца матичних ћелија, грађанима Српске који су обољели од болести које угрожавају живот као што су леукемија, апластична анемија, имуне дефицијенције, урођени поремећаји метаболизма и друге, биће омогућено да се претраживањем база властитог и свјетског регистра пронађу несродни даваоци који би били подударни са примаоцем.
У оквиру акције до краја децембра биће активан и М:тел хуманитарни број 1411.
За уплате донација физичких и правних лица Министарство финансија Републике Српске отворило је рачун посебних намјена број: 571-010-00002700-15 код БПШ Бањалука и девизни рачун ИБАН БА:395710070400006774 /партија: 0070400000067/ отворен код БПШ Бањалука.
Претходно су ове донаторске вечери организоване 2010. године за дјецу обољелу од малигних болести, 2011. године за дјецу са посебним потребама и поремећајима у развоју, 2012. године за дјецу обољелу од дијабетеса мелитуса типа један.
За дјецу са аутизмом организовано је донаторско вече 2013. године, а за изградњу родитељске куће 2014. године, а 2015. године за дјецу са ријетким генетским обољењима, док је 2016. године донаторско вече било организовано за Центар за превенцију развојних тешкоћа "За мајку и дијете".
Донаторско вече "С љубављу храбрим срцима" је 2017. године организовано за Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству, 2018. године за дјецу са потешкоћама покрета, 2019. године за дјецу са потешкоћама у развоју за оснивање дневних центара у Требињу и Бањалуци.
За оснивање прве банке хуманог млијека донаторско вече је било организовано 2020. године, 2021. године за набавку превозних средстава за 33 удружења у склопу Савеза удружења за помоћ ментално недовољно развијеним лицима Републике Српске, а прошле године за набавку савремених транспортних инкубатора за породилишта у Српској.