Срби у Мађарској сачували језик и традицију; Владика Лукијан: Имамо двије матице - Српску и Србију (ФОТО)
- Констатовали смо одређене ствари које су важне да опстанак српског народа у Мађарској - истакао је Вишковић за РТРС.
Каже да је епископ Лукијан рекао да српски народ има своју заједницу и права у Мађарској.
- Велика захвалност нашој цркви и премијеру Мађарске Виктору Орбану који је много помогао - рекао је Вишковић.
Вишковић је истакао да Срби у Мађарској имају образовне установе које раде на српском језику и ћириличном писму.
- Сачували су и своју вјеру и традицији. Владика је истакао да Срби у Мађарској имају двије матице, а то су Српска и Србија. Цијеним напоре које владика улаже да очува српску заједницу у Мађарској - навео је Вишковић.
Премијер Вишковић данас је разговарао са Његовим преосвештенством епископом будимским Лукијаном о животу Срба у Мађарској, те очувању српског језика, традиције и културе. Истакао је да Срби у Мађарској имај образовне установе које раде на српском језику и ћириличном писму. pic.twitter.com/tNKkPpbz9I
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) November 30, 2023
Епископ будимски Лукијан истакао је за РТРС да Срби који живе у Мађарској, имају двије матичне земље Републику Српску и Србију.
- Захвалио бих предсједнику Владе Републике Српске, те издвојио чин саборности српског народа, окупљености око цркве, Свете Тројице и светосавља. Стицајем околности смо у Мађарској, али нам много значи када нас посјећују људи из наших матица. Од важности нам је и да ми видимо светиње, које су наши стари сазидали и које се чувају у цијелој БиХ, а посебно у Српској, Србији, као и оне на Косову и Метохији - изјавио је владика.
Како је истакао, у Будимпшети се налази Црква Светог Ђорђа, а на неколико километара, у мађарском граду Сент Андреа постоји чак седам православних цркава.
Подсјећмо, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић разговарао је данас у Будимпешти са министром економског развоја Мађарске Мартоном Нађом, који је подржао организацију заједничког економског форума, као и међусобно јачање економских односа у производном, пољопривредном, економском и финансијском сектору, те области енергије.