latinica  ћирилица
23/10/2023 |  13:23 ⇒ 13:58 | Аутор: Блиц

Италијански обавјештајци: На територији Балкана оперише 20 екстремистичких ћелија?

Двадесет екстремистичких "џихад" ћелија тренутно оперише на територији Балкана, а циљ су им терористички напади широм Европе, упозоравају италијанске обавјештајне службе, а преносе медији у овој земљи. Ових групација највише има на територији КиМ, Албаније и БиХ, али постоје и у Црној Гори, ужој Србији и Сјеверној Македонији. Оне представљају, како се тврди, "инкубатор пријетњи безбједности" читавој Европи.
Џихадисти (Фото: EPA-EFE/MOHAMMED SABER/илустрација) -
Џихадисти (Фото: EPA-EFE/MOHAMMED SABER/илустрација)

Према писању италијанског листа "Ил Темпо", ове ћелије постоје већ око две године, али је у посљедње вријеме, а нарочито од почетка рата у Израелу, примјећена њихова нешто већа активност. Те ћелије чини око 500 повратника из ИСИС, са ратишта у Сирији и Ираку, али се стално регрутују нови, чак и међу мигрантима који пролазе балканском рутом ка Западној Европи, преноси Блиц италијанске медије.

- У вријеме открић́а ових ћелија било је преко 1.000 бораца који су током рата у Сирији напустили подручје Балкана да би се придружили редовима Исламске државе. Проблем је што се вратило нешто мање од половине њих. Сада су они могући вектори ризика за европску и националну безбједност, посебно имајући у виду стечено војно искуство и понекад јаке везе успостављене са дијаспором у Европи - преносе италијански медији сазнања обавјештајних служби своје земље.

Они даље упозоравају и на "главу" ове организације.

- Међу њима се истичу такозвани "Балкански лавови", мрежа која има задатак да ојача "периферне зглобове" покрета и покрене нове терористичке акције у Европи.

Тих 20 џихадистичких ћелија активних на Балкану су, углавном, групе салафистичког и вехабистичког порекла и централе су им на КиМ, Албанији и БиХ. Али не само тамо. С друге стране, према италијанским обавјештајним службама које су подигле узбуну, "главне карактеристике овог феномена одређују транснационалне и међуетничке мреже, често са европским везама". Стога је ризик да ови људи могу да продру у Европу велики.

Наиме, само прошле године балканске путеве је прешло скоро 150.000 миграната. Од јануара до августа ове године стигло је 52.000 нових. Пролазе утабаним копненим путевима и преко група за трговину људима, лако ступају у контакт са екстремистима. Њихове етничке припадности су различите: од Пакистанаца до Непала, али има ту и дугих националности, посебно из Сјеверне Африке.

- Таква хетерогеност одговара подједнако разноликој криминалној стварности - упозоравају обавјештајци и напомињу да су државе региона већ алармиране овим подацима.

Александар Радић, војни аналитичар, истиче за Блиц да ако је, заиста, "20 ћелија џихада активно на Балкану онда би те ћелије већ до сада морале да буду разбијене".

- Кад бисте знали да је 20 ћелија џихада активно на Балкану то је прворазредна обавјештајна информација коју не дјелите са медијима и јавношћу већ чините све да разбијете такве ћелије. Питање је и како се мјере ћелије и шта је уопште ћелија - наводи Радић.

Како каже, недавно су имали карактеристичан случај у Зворнику.

- Етнички Бошњак вратио се из рата у Сирији и индоктринирао младића који је потом пуцао на полицајца и убио га. Како је тај механизам могао да се процијени? Видјели смо и на примјеру пољедње пуцњаве у Бриселу да су безбједносни системи доста инертни. Тешко је одбранити се од тероризма. Екстремисти сада бирају шта је опортуно, а шта не за њих - прича Радић.

Радић каже да је потребно направити разлику између самосталних акција и организованог тероризма.

- Острашћени појединац подстакнут атмосфером може да изврши напад иако нема никаквог контакта са терористичком организацијом. Сличан случај ми смо имали ове године у Младеновцу након масовног убиства у школи "Владислав Рибникар". Послије таквог напада, рецимо, терористичка организација може да преузме одговорност. Политичка одлука Хамаса је била да 7. октобра масовно зароби цивиле како би покушао да промијени правила игре која су до тада важила - тврди Радић.

Војни аналитичар сматра да Хамасу сада и није у интересу да организује терористичке нападе широм свијета.

- На то указује и чињеница да је Хамас пустио двије америчке држављанке како би добио наклоност САД-а који је већ показао извјесно саосјећање према жртвама из Газе. Сада је питање како можете да тражите саосјећање за жртве у Гази, а да истовремено активирате бомбу на неком аеродрому у Европи - закључује Радић.

С друге стране, Марко Ницовић, члан свјетске асоцијације шефова полиције, упозорава да је данас лако активирати некога за терористички напад.

- Лако је наћи жртве међу муслиманима јер живе у сиромаштву и криве Запад за такав живот. У посљедњих седам година стигло је три милиона муслимана од тога 200.000 њих чине успаване ћелије ИСИС-а. Нјихов екстремизам се сада све више појачава након рата у Израелу и страдања палестинских цивила - каже за Блиц Ницовић.

Како каже, ни регион не може бити миран у наредном периоду.

- Постоји једна ћелија Алкаиде која је и даље активна у Албанији. Такође, муслиманских екстремиста има и на КиМ, Сјеверној Македонији, Црној Гори, БиХ и Санџаку. Проблем је што је веома тешко бранити се од тероризма. Нажалост, свако може да купи нож и убије три човјека. Ради се о судару цивилизација мјесеца и крста - закључује Ницовић.

Ницовић очекује да ће бити још терористичких напада широм свијета.

- И сам директор ФБИ Кристофер Вреј је то рекао прошлог петка на састанку свјетске асоцијације шефова полиције у Сан Дијегу. Тада је упозорио да очекује више терористичких напада муслимана на тлу Америке - наводи Ницовић за Блиц.

Како каже, поред великог броја миграната, у Европи се родила "трећа генерација муслимана".

- Без обзира на то, они се и даље нису адаптирали на живот у Европи. Живе изоловани у сиромаштву као у енклавама поготово у Белгији и Француској. Сличан проблем има сада и Њемачка у коју је ушло 1,2 милиона муслимана из сјеверне Африке, Пакистана, Сирије... Сви они западне земље виде као непријатеље одговорне за то што живе у сиромаштву. Због тога им је лако да се жртвују, како кажу, за Алаха - објашњава Ницовић.