Брнабић: За ревитализацију налазишта у Винчи 10 милиона евра
Након што је заједно са министром културе Србије Мајом Гојковић и амбасадором САД у Београду Кристофером Хилом посјетила ово налазиште поводом завршетка санације клизишта, Брнабићева је истакла да је држава зауставила пропадање локалитета који чува благо старо 7.000 година.
- Успјели смо да зауставимо пропадање археолошког налазишта и то је најважније. Међутим, то је само први корак на дугом путовању. Тај први и најважнији корак смо завршили захваљујући партнерству са САД и њиховој организацији Амбасадоров фонд за заштиту културне баштине - рекла је Брнабићева новинарима.
Она је објаснила да је наредни корак изградња колектора и система за прераду отпадних вода, што је неопходно да се заштити ријека Болечица, која је једна од најзагађенијих на територији Београда.
- Трећи корак је изградња научног центра за истраживање неолита и визиторског центра. Када то буде завршено, очекујемо да ће овде долазити људи из цијелог свијета - рекла је Брнабићева.
Хил је рекао да му је била велика част да обиђе ово налазиште, нагласивши да је поносан због учешћа САД у пројекту санације и реконструкције археолошког локалитета Винча-Бело брдо.
Он је оцијенио да је заштита културне националне баштине - подршка разумијевању прошлости.
- Савремена Србија има много талената и дивно је видјети тај таленат упрегнут у разумевање прошлости. Иако је Винчанска култура задирала даље од обала Дунава, веома ми је значајно да видим како је Србија прихватила да је заправо та култура заснована на овој најзначајнијој реци Европе - рекао је Хил.
Капитални пројекат "Реконструкција, ревитализација и презентација археолошког локалитета Бело брдо у Винчи" спроводи Републички завод за заштиту споменика културе у сарадњи са платформом "Србија ствара", Министарством културе Србије, градом Београдом и Музејом града Београда.