Херцеговачки пчелари задовољни годином; Меда ће бити и за тржиште (ВИДЕО)
Јадранко Деретић подвукао је црту под овогодишњу сезону. Била је захтјевна и непредвидива, посебно током раног прољећа.
- Можемо рећи да је била солидна, али за памћење никако. Претходних 4-5 није било медобера, онда можемо рећи да је ипак добра - истакао је Јадранко Деретић.
Добре приносе имали су пчелари који су селили пчелињаке у друга подручја и они чији су пчелињаци стационарни.
- Ова година била је солидна. Дошло је до изражаја мобилно пчеларство, мада за то треба више улагања, труда, оно се исплати - каже пчелар Михајло Јанковић.
Цијена једног килограма меда углавном је двадесет пет марака. Пчелари кажу да цијену не треба да диктирају количине, него квалитет.
- То је нека реална цијена, када правимо поређење са неким осталим производима, који нису дефицитарни, то се користи као лијек - додаје Јанковић.
Квалитет меда, кажу пчелари, треба да буде опредјељујући приликом куповине. Упозоравају на све веће присуство патвореног меда, који је, цијеном, нелојална конкуренција домаћем пчеларству. Уз то, неријетко је и штетан по здравље људи.
- То је проблем годинама и сваке године све већи, појављује се патворени мед, људи који се тиме баве, готово немогуће открити без лабораторијских анализа - истиче пчелар Јадранко Деретић.
Обрад Нинковић, предсједник Удружења пчелара "Леотар" Требиње, каже да држава може стати у крај фалсификаторима.
- То држава може да учини, никако удружење, НВО, то треба да буде свеобухватно – анализа од стране министарства пољопривреде, Завода за заштиту здравља, Инспектората, који ће извршити ненајављене контроле, казнити све појединце - наглашава Нинковић.
Сезона прикупљања некатара је продужена, захваљујући топлом времену, посебно на вријеску и вресини. Пчелари упозоравају на велико присуство паразита вароа, због чега пчелиња друштва треба што прије третирати заштитним средствима и припремити за зиму.