

Канадски парламентарац извинио се због похвале украјинском припаднику СС дивизије

- Након што сам постао свјестан више информација, жалим због своје одлуке - рекао је Рота и додао да се "најдубље извињава" јеврејским заједницама, додавши да у потпуности преузима одговорност за оно што је учинио, преноси Ројтерс.
Рота је у свом саопштењу додао да нико, укључујући његове колеге парламентарце или украјинску делегацију, није био унапријед упознат са његовим плановима или оним што ће говорити.
Рота је упутио признање Хунки током посјете украјинског председника Володимира Зеленског, који је захвалио Канади на помоћи у сукобу који Русије и Украјине.
Након обраћања Зеленског, Рота је одао признање Хунки који је сједио у галерији, похваливши га што се борио за независност Украјине од Русије, преноси Ројтерс.
Хунка је након опаски Рота добио овације присутних.
Његово извињење захтјевао је јеврејски Центар Симон Визентал, који је Хунку означио као припадника 14. дивизије Вафен-СС.
- У вријеме растућег антисемитизма и изобличења холокауста, невероватно је узнемирујуће видјети како канадски парламент аплаудира појединцу који је био члан јединице Вафен-СС, нацистичком војном огранку одговорном за убиства Јевреја и других. Мора се дати објашњење како је ова особа ушла у сале канадског парламента и добила признање од предсједавајућег Представничког дома и овације - саопштено је из Центра Симон Визентал.
Руски амбасадор у Канади Олег Степанов рекао је да ће Амбасада Русије данас упутити писмо премијеру Џастину Трудоу и ноту канадском Министарству спољних послова.