Нестали нису само број, институције увијек уз њихове породице (ФОТО/ВИДЕО)
Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић рекла је да 28 година након окончања рата, Република Српска и даље трага за 1.646 несталих особа, војника и цивила, међу којима је више од 300 жена и дјеце, истакавши да они нису број, нити статистика, већ нечија дјеца, браће и сестре, очеви и мајке, чије породице заслужују да буду пронађени.
View this post on Instagram
У обраћању на код Манастира Светог Николе на Озрену, поводом обиљежавању Дана несталих и погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату Републике Српске, Цвијановићева је нагласила да је процес тражења несталих лица српске националности већ годинама толико мањкав, спор и сраман да апсолутно разумије и бијес и огорчење њихових породица.
- Ништа мање сраман није ни игнорантски однос Института за нестала лица БиХ према породицама несталих Срба. Њихова је професионална и људска обавеза да једнако третирају све, а не да било кога фаворизују или игноришу на основу националне припадности. Исти је случај и у многим другим институцијама на заједничком нивоу и против тога се на сваком мјесту боримо - рекла је Цвијановићева.
Нагласила је да је управо настојање бошњачких представника да приватизују институције БиХ кључни разлог њеног неуспјеха.
- Претходних година водила сам бројне разговоре са представницима породица погинулих и несталих лица. Дугогодишња борба коју воде, тражећи правду и своје најмилије, није само њихова, већ борба свих нас. То је борба за достојанство и равноправност коју су српском народу и Републици Српској гарантовали Устав и Дејтонски мировни споразум. То нам нико није поклонио, већ су се за то борили и изборили ваши најмилији. Зато ћемо увијек бити уз вас и са вама. Зато ваша борба никада неће бити само ваша, већ наша заједничка. У институцијама Републике Српске, као и до сада, увијек ћете имати ослонац и подршку. То јесте и наша институционална обавеза, али је прије свега људска дужност - поручила је српски члан Предсједништва БиХ.
Окупили су се данас на Озрену да би се саборно и молитвено присјетили свих погинулих и несталих у Одбрамбено-отаџбинском рату, оних којима Република Српска и српски народ дугују вјечну захвалност за слободу коју су извојевали заједно са својим саборцима.
- Због њих, као и због нас самих, дужни смо да ту слободу у миру бранимо и оставимо будућим генерацијама. Слобода о којој говорим зове се Република Српска. И нисмо данас случајно баш на Озрену. Ова планина симбол је страдања српског народа у протеклом рату. Том страдању и егзодусу Срба са ових простора допринијела је НАТО агресија на Републику Српску која је отпрочела баш на данашњи дан, прије 28 година - подсјетила је Цвијановићева.
Нагласила је да је Озрен мјесто бола, патње и звјерских злочина почињених од припадника одреда "Ел-муџахид".
- Ти монструми који су живјели хиљадама километара далеко од БиХ - данас се у Сарајеву поштују као хероји и браниоци. А њихове жртве, Срби са Озрена који су овдје живјели вијековима, без имало стида и срама називају агресорима и злочинцима. Ријеч је о потпуном одсуству сваке логике, морала, а и здравог разума - констатовала је Цвијановићева.
Док је Републике Српске и док има права на своје институције, идентитет и имовину, његоваће сјећање и одавати пијетет оним који су гинули за њену одбрану, као и оним који су невино убијени, мучени и масакрирани, поручио је данас на Озрену предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.
Стевандић је указао на ратне злочине над Србима на Озрену почињена од три муслиманска корпуса и одреда "Ел муџахид", те истакао да се Срби ни сада неће одрећи себе већ ће се и даље борити за своја права.
Поручио је да се сјећање на српска страдања неће избрисати.
Ми се нисмо одрекли оних који су стварали Републику Српску и то је наша дужност.
— Ненад Стевандић (@nenad_stevandic) August 30, 2023
На Озрену се увијек вијорио српски барјак и нико то није могао да уништи. Своју земљу и своју имовину никад нећемо дати и нећемо бити најамници у туђој Босни и Херцеговини.
Док је Републике Српске… pic.twitter.com/k3qDCANllI
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић затражио је да Институт за тражење несталих лица БиХ убрза активности на проналаску и идентификацији посмртних остатака Срба и да се престане бавити дневном политиком.
Егић је указао је да Република Српска у овом моменту још трага за више од 1.600 лица.
- Откако је тражење и идентификација прешла на ниво БиХ то је све обустављено и сведено на минималну мјеру из простог разлога јер друга два народа у БиХ то намјерно развлаче и одуговлаче и не раде ништа по том питању како би себе представили као једине жртве у прошлом рату и намјерно смањили српске жртве - изјавио је Егић.
Предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац поручила је да породице несталих заслужују да Република Српска у своје руке преузме процес проналажења и идентификације од Института за тражење несталих лица БиХ, који је од 2008. године идентификовао свега 59 Срба.
- Нажалост, то је јако велики број имајући у виду да сваке године буде пронађено све мање људи, а самим тим и идентификовано, и ми као организација, односно они који представљају породице несталих у Републици Српској, стално апелујемо и иницирамо да се овај проблем мора ставити на врх приоритета - изјавила је Граорчева.
Обиљежавању су присуствовали и предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић и министар за европске интеграције и међународну сарадњу Златан Клокић, те предсједница Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић, предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац и представници других организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.
Обиљежавању су присуствовале и делегације Трећег пјешадијског Република Српска пука и локалних заједница Српске и бројни грађани.
Република Српска, према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица, трага за још 1.646 несталих лица, од којих је 1.011 цивила, међу којима 312 жена и дјеце.
Трага се за још 623 нестала припадника Војске Републике Српске и 12 припадника Министарства унутрашњих послова.
Током рата убијено је 26.048 бораца и 8.994 цивила.