Видовић: Ребаланс буџета неопходан због раста прихода и уштеда (ВИДЕО)
- Ребаланс буџета ће се доносити. Процијенићемо да ли ће то бити септембар или октобар, али сигурно ће бити донесен - нагласила је Видовићева за Срну.
Она је навела да је ребаланс буџета потребан јер директни приходи имају значајнији раст него што је планирано, има доста уштеда на трошковној страни, а индиректни приходи су нижи од планираних.
Видовићева је рекла да ће се сигурно на крају године показати мањи дефицит него што је планиран.
СРПСКА ЋЕ И ДАЉЕ ОДРЖАВАТИ ФИСКАЛНУ СТАБИЛНОСТ
Видовићева је истакла да Република Српска успијева одржати фискалну стабилност,те навела да се уредно исплаћују плате, пензије, социјална давања и све остало што је потеребно из буџета. Она је рекла да ће се такво стање одржати до краја ове године, али и у наредном периоду.
- У овој години отплатили смо много више дуга него што смо се задужили. Задужили смо се око 380 милиона КМ, а отплатили смо више од 750 милиона КМ дугова - прецизирала је Видовићева.
Она је рекла да Република Српска дефинитивно има проблем због санкција које постоје, али нису нигдје јавно објављене.
- Нелегални и нелегитимни такозвани високи представник позива да инвеститори не долазе, јер наводно није наша имовина, па немамо чиме гарантовати, као и да се у неким страним амбасадама преисиптују банке које нас финансирају. То су све отежавајуће околности за Републику Српску. Без обзира на све то, одржаћемо фискалну стабилност - поручила је Видовићева
СТАЊЕ ДУГА У ДОНОСУ НА БДП ДАЛЕКО МАЊЕ НЕГО КРАЈЕМ 2022. ГОДИНЕ
Она је навела да је стање дуга Републике Српске у односу на бруто домаћи производ /БДП/ сада далеко мање него на крају прошле године јер је више средстава враћено него што је задужено.
- Стање јавног дуга је око 33 одсто од БДП-а, а укупног дуга близу 40 одсто од БДП-а. На крају ове године очекујемо да ће ти проценти бити још мањи, што значи да Република Српска апсолутно није презадужена - истакла је Видовићева.
Она је појаснила да јавни дуг, према закону, може ићи до 55 одсто БДП-а, а да је тај однос сада 33 одсто, као и да је законски одређено да укупан дуг може ићи до 60 одсто БДП-а, а садашњи ниво је испод 40 одсто.
Видовићева нагласила да се води брига у вези са задужењем Републике Српске и да се неће дозволити ни да се дође близу законске границе, а камоли да се она пређе.
- Ми смо мала економија и на нас утичу многе ствари из окружења. Увијек морамо бити у опрезу да не премашимо дуг који можемо да враћамо - изјавила је Видовићева.
ШТО ПРИЈЕ ДОНИЈЕТИ ОДЛУКУ О НОВИМ КОЕФИЦИЈЕНТИМА РАСПОДЈЕЛЕ
Министарка финансија Републике Српске навела је да стопа раста прихода од индиректних пореза сада нешто већа него на почетку године, када је било далеко мање и од плана на нивоу БиХ. Видовићева је подсјетила да је Република Српска добила већи коефицијент расподјеле прихода од тих врста пореза.
- Од 1. јула ове године, према анализи коју је направила Управа за индиректно опорезивање /УИО/ БиХ, ми бисмо требали имати коефицијет расподјеле од 34,44 одсто. Таква одлука се не може донијети, јер још није изабран министар финансија у Савјету министара - напоменула је Видовићева.
Она је рекла да Република Српска и даље добија средства по коефицијенту расподјеле од 33,35 одсто, нижем од оног којег треба имати, због чега Српска већ губи и дио средстава од прихода од индиректних пореза, али и дио новца од поравнања за прво тромјесјечје.
- Рачунамо да ћемо, ако овако остане, /до краја године/ изгубити око 60 милиона КМ. Очекујемо именовање новог министра финансија у Савјету министара, како би могла да се одржи сједница Управног одбора УИО на којој ће се донијети одлука о новим коефицијентима расподјеле - изјавила је Видовић.