Радивојша: Цијели свијет и данас ћути о злочину на Петровачкој цести
Он је истакао да ће сутрашњем обиљежавању Дана сјећања на страдале и прогнане Србе у "Олуји" на Петровачкој цести присуствовати становници општине Гламоч.
Радивојша је подсјетио да су у колони били старци, дјеца, жене и да то довољно говори о начину на који су се друге стране опходиле према Србима у рату.
- Цијели свијет и данас, нажалост, ћути о злочиначкој акцији "Олуја", а сви знамо да је то било бомбардовање избјегличке колоне и цивила - рекао је Радивојша за Срну.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик сутра ће заједно са предсједником Србије Александром Вучићем присуствовати обиљежавању Дана сјећања на страдале и прогнане Србе у Погрому "Олуја" на Петровачкој цести, гдје ће положити вијенце.
Погром Срба у "Олуји" почео је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
Према подацима Веритаса, током "Олује" протјерано је више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.
Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године "Олују" оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала сва обиљежја геноцида.