latinica  ћирилица
31/07/2023 |  18:42 ⇒ 22:45 | Аутор: РТРС

Недостатак радне снаге у свим секторима: Одакле све увозимо грађевинске раднике? (ВИДЕО)

Све је мање домаћих радника упркос рекордном броју запослених у Српској. Недостаје грађевинских и угоститељских радника, љекара, возача.
Радници - Фото: РТРС
РаднициФото: РТРС

Послодавци су принуђени да увозе радну снагу која стиже чак и из далеког Непала. Према подацима републичког Завода за запошљавање у протеклој години за странце је издато 1.500 радних дозвола.

Проблем да пронађе раднике у Српској има и сам предсједник Уније послодаваца Републике Сроске Саша Тривић. Дефицит домаће радне снаге није заобишао ни прехрамбену индустрију, тако да је био принуђен да "увезе" раднике и из Индије.

Иако су искуства са страним радницима позитивна, каже да је ипак неопходно улагати у домаћу радну снагу.

- Код нас у компанији има око 20 радника из Индије, дио њих је дошао прије 15 дана, а дио прије Нове године. Морам рећи да су сва искуства између нас и њих позитивна. Само кроз технолошки развој, веће плате можемо вратити дио оних који су отишли јер евидентно ни у Европи не цвјетају руже и имамо већ случајева гдје се људи враћају - рекао је Тривић. 

Из Привредне коморе појашњавају да нова радна снага долази чак и из Непала.

- У протеклој години издато је 1.595 радних дозвола за странце, од тога броја 148 је поништено или стављено ван снаге. Што се тиче области пословања, највише радних дозвола издато је у сектору грађевинарства, затим прерађивачка индустрија, услужне дјелатности и трговине - изјавио је портпарол Привредне коморе Српске Дејан Рауш. 

Процедура за увоз радне снаге знатно је убрзана, измјенама и допунама Закона о запошљавању страних држављана. Приоритет приликом попуњавања радног мјеста ипак остаје на домаћем кадру.

- Ако се установи да нема довољног броја лица са датим квалификацијама, знањем и вјештинама приступа се сљедећем кораку. Послодавац након издавања радне дозволе дужан је да попуни образац запошљавања и образац пријема радника. Ако документација није потпуна може доћи до одбијенице - нагласио је Младен Врећо из Завод аза запошљавање Бањалука. 

Из Агенције за посредовање при запошљавању акценат стављају на враћању домаће радне снаге.

- Морамо да се потрудимо да привучемо и све оне људе који су барем у релативно кратком року отишли одавде, да их покушамо на неки начин приволити да се врате на ово тржиште јер има простора и за њих, итекако - поручио је директор Агенције за посредовање Бањалука Мирослав Вукајловић. 

Према подацима Уније послодаваца Српске за 10 година наше тржиште више неће имати расположиве домаће раднике за нова радна мјеста или ће их бити у занемарљивом броју.