УЖИВО - НСРС о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о пољопривредним задругама
>>> Пренос сједнице НСРС пратите и на РТРС плус. <<<
Помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Саша Лалић рекао је да су разлози за измјене и допуне Закона о пољопривредним задругама потребне ради прецизнијег дефинисања врсте пољопривредних задруга, ко може бити члан, дјелатност, јасније дефинисање права послије смрти задругара, као и да се онемогући да једно лице истовремено врши више функција у задрузи.
Лалић је током образлагања Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о пољопривредним задругама у Народној скупштини Републике Српске подсјетио да је Закон о пољопривредним задругама донесен 2008. године, те је претрпио двије измјене 2009. и 2011. године.
Према његовим ријечима, уочена је потреба да се унаприједе постојећа законска рјешења, нарочито у погледу начина пословања задруга из различитог периода оснивања и њихове прилагођености новом пословном окружењу усљед промјена насталих новим тржишним околностима, измијењена демографска слика села, општа економско-социјална ситуација, што је условило да се задруге прилагођавају новонасталим промјенама у смислу организације управљања, одлучивања пословања, инвестирања и финансирања задруге.
------
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојан Випотник рекао је да је Нацртом закона о измјени и допуни Закона о државним становима на којима не постоји станарско право предвиђена могућност да се ови станови додјељују и лицима који су носиоци станарског права на стану у приватном власништву, а којима у складу са Законом о приватизацији државних станова јединица локалне самоуправе мора омогућити откуп другог одговарајућег стана.
- Приоритет у стамбеном збрињавању имају лица која су била корисници стана у државној својини у рату уништене зграде, лица са статусом породица погинулих бораца, бораца, ратних војних инвалида, цивилних жртава рата, инвалида рада, избјеглих и расељених лица која су станове користили као алтернативни смјештај - рекао је Випотник у парламенту Републике Српске, образлажући овај нацрт закона.
Он је рекао да је Савез општина и градова Републике Српске упутио иницијативу за измјену и допуну овог нацрта закона како би се станови који су враћени локалним заједницама могли додјељивати и лицима која су носиоци станарског права на стану у приватном власништву, како би их поменута лица послије могла и откупљивати.
---
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојан Випотник рекао је да је овим нацртом закона предвиђена могућност да се ови станови додјељују и лицима који су носиоци станарског права на стану у приватном власништву, а којима у складу са Законом о приватизацији државних станова јединица локалне самоуправе мора омогућити откуп другог одговарајућег стана.
Министарка финансија Републике Српске Зора Видовић изјавила је да је Нацрт закона о електронском новцу одговор на појаву савремених финансијских услуга на међународном тржишту, с циљем стварања правних претпоставки за њихов развој на домаћем тржишту путем оснивања и пословања друштва за издавање електронског новца и обављања плаћања са овим новцем, у складу са примјењивим међународним стандардом.
Међу циљевима овог законског рјешења је повећање конкуренције у области платних услуга, ефикасније и сигурније пословање привредних субјеката, већа финансијска инклузија, као и спречавање злоупотреба плаћања електронским новцем у сврху прања новца и финансирања тероризма.
----
Народна скупштина Републике Српске размотрила је Приједлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика Републике Српске којим се уводе кривична дјела против части и угледа, и то кривична дјела клевета, изношење личних и породичних прилика и јавно излагање порузи.
Министар правде Републике Српске Милош Букејловић позвао је народне посланике да подрже усвајање овог приједлога закона.
Букејловић је рекао да је у парламенту Српске о овом приједлогу закона обављена конструктивна и кретаивна расправа.
Шеф Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Игор Жунић рекао је током скупштинске расправе о Приједлогу закона о измјенама и допунама Кривичног законика Српске да су поједине одредбе предложеног закона разматрали стручњаци, многе организације, грађани и јавност већ дуги низ година, те да се ништа у вези са овим питањем није десило преко ноћи.
Посланик НПС-а Дарко Бањац поручио је свима који нападају предложени закон да уколико су одлучили да искористе велики медијски простор и напишу нешто о некоме, да напишу истину и да се онда не морају бојати, јер је то суштина цијеле приче о измјенама и допунама Кривичног законика Српске.
Посланик СДС-а Томица Стојановић сматра да се предложени закон треба повући у потпуности, што је СДС и раније тражио, јер је пун контрадикторности, што се не може поправити амандмански.
Посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Ранка Перић Ромић сматра да слобода мисли нема никакве везе са клеветом која се Приједлогом закона о измјенама и допунама Кривичног законика третира као кривично дјело.
Посланик ПДП-а Славиша Марковић рекао је да његова странка неће подржати овај приједлог закона јер сматра да има много мањкавости, те подсјетио да је опозиција тражила да се повуче из скупштинске процедуре.
Посланик Социјалистичке партије Срђан Тодоровић навео је да је добро што је увреда избачена из Кривичног законика, те што су новчане казне сведене на разуман износ.
Посланик СДС-а Огњен Бодирога током дискусије је навео да је у медијима присутан проблем лажних вијести и да је на личном примјеру осјетио негативне посљедице објава појединих портала, али да је много недоумица у наведеним законским рјешењима.
Посланик СНСД-а Младен Илић поздравио је то што су у Приједлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика Републике Српске уврштене сугестије стручне јавности и смањене казне за клевету у односу на нацрт, те што је избрисано кривично дјело увреда.
Посланик СНСД-а Срђан Мазалица истакао је да ово није закон против слободе мишљења већ који штити права и слободе.
- Устав Републике Српске је јасан и штити интегритет сваког појединца. Тјелесни и духовни интегритет је важан јер штити од дехуманизације, понижења, урушавања угледа и положаја појединца - навео је Мазалица.
Драгомир Васић из СДС-а сматра да су критике биле оправдане када је ријеч о Нацрту, да је предлагач уважио већину сугестија као што су висине новчаних казни и избацивање увреде као кривичног дјела, али да посланици ове странке неће подржати измјене Кривичног законика.
Шеф клуба Игор Црнадак сматра да је ријеч о штетном Приједлогу по Републику Српску, те да га посланици ПДП-а неће подржати. Он сматра да овакво законско рјешење угрожава слободу говора.
----
Уводна ријеч министра правде Милоша Букејловића о Приједлогу закона о измјенама и допунама Кривичног законика Републике Српске.
Рекао је да је Приједлогом измјена и допуна Кривичног законика Републике Српске избрисано кривично дјело увреде, да кажњавање за увреду остаје у сфери прекршаја, док је у знатној мјери смањена казна код кривичног дјела против части и угледа.
----
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Бојан Випотник рекао је да је Влада Српске издвојила милион КМ за додатна истраживања у вези са најављеном изградњом складишта за нуклеарни отпад на Трговској Гори у Хрватској, на граници са Српском и БиХ, те да очекује и од Федерације БиХ да уради исто.
- Тражили смо и састанак да изнесемо свој став и незадовољство, чекамо одговор ЕСПОО конвенције - рекао је Випотник.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Саво Минић рекао је да је Влада Српске урадила све што је било могуће на сузбијању афричке куге свиња.
Министар финансија Зора Видовић изјавила је да верификација старе девизне штедње тече уредно и све обавезе по овом основу се измирују редовно, а до сада је исплаћено 656 милиона КМ или 97,5 одсто.
Рекла је да нема званичних информација међународних финансијских институција о обустављању финансирања пројеката у Српској.
Видовићева је рекла да је процјена да се максималан износ ратне материјалне и нематеријалне штете креће око 600 милиона КМ, као и да је Српска као одговорно друштво прихватила да ово измири.
Министар саобраћаја и веза Недељко Чубриловић рекао је данас да Свјетска банка није обуставила финансијске пројекте у Српској.
Министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић изјавио је да је Влада донијела одлуку у складу са буџетом за ову годину о финансирању програма за обезбјеђивање биомедицински потпомогнуте оплодње у износу од 3.300.000 КМ, као и да се два покушаја финансирају у Српској, а један ван територије Српске.
Шеранић је подсјетио да је Закон о обавезном здравственом осигурању Српске предвидио одређене новине у вези са начином организације финансирања здравствене заштите, а уведени су и програми који омогућавају да се у будућности у смислу унапређења права не морају мијењати закони.
Министар енергетике и рударства Петар Ђокић екао је да ће Рудник и термоелектрана Угљевик извршити арбитражну одлуку према Холдингу словеначких хидроелектрана у висини 67 милиона евра.
---
Брисање увреде и смањење новчаних казни за клевету разлика је приједлога у односу на нацрт закона. Иако су уважене одређене примједбе на нацрт Закона, опозиција тражи да се повуче са дневног реда. Најављују протесте и напуштање сједнице. Протесте су одржали представнци појединих медија.
Министар правде Републике Српске Милош Букејловић поручио је да циљ Закона није ограничавање рада медија.
На дневном реду четврте сједнице НСРС су и нацрти закона о електронском новцу, те о измјени и допуни Закона о државним становима на којима не постоји станарско право.
На дневном реду је и Нацрт закона о измјени и допунама Закона о пољопривредним задругама, те обавјештење о неким појавама од интереса за остваривање уставности и законитости.
Народна скупштина Републике Српске разматраће и извјештаје Фискалног савјета за 2022. годину, годишњи извјештај Високог судског и тужилачког савјета БиХ за 2022. годину, извјештај Агенције за високо образовање Републике Српске за прошлу годину, извјештај о раду Републичке комисије за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске за 2022. годину, те Комисије за жалбе за прошлу годину.
На дневном реду је и информација Одбора за заштиту животне средине о одржаној тематској сједници "Активности надлежних институција Републике Српске поводом намјере Хрватске да одложе радиоактивни и нуклеарни отпад на локацији Трговска гора у непосредној близини границе БиХ са Хрватском".