Којић: Срби морају бити равноправно заступљени у правосуђу БиХ
Којић је поновио да је евидентан и недопустив дисбаланс у националној заступљености Срба у институцијама правосуђа на нивоу БиХ што, поручио је, мора бити поправљено у складу са Уставом и позитивним законима.
Он је подсјетио да је упутио у комплетираним одговорима из кључних правосудних институција на нивоу БиХ јасно видљив дисбаланс у смислу националне заступљености Срба у тим институцијама.
- У Високом судском и тужилачком савјету БиХ на три позиције руководећих државних службеника имамо ситуацију да су сва тројица Бошњаци, на појединим позицијама имамо чак 77 одсто Бошњака, док је проценат заступљености Срба занемарив - наглашава Којић.
Он истиче да, када се узме у обзир попис становништва у БиХ из 1991. године као једино релевантан, види се да је попуњавање радних мјеста у правосуђу на нивоу БиХ вршено на штету српског нароида, посебно имајући у виду чињеницу да један број Срба који се тако изјашњава живи на подручју Федерације БиХ, а не на територији Републике Српске.
У Суду БиХ тренутно је систематизовано 56 судијских позиција од којих је попуњено 47, и то 21 судија бошњачке националности, седам хрватске националности и 14 судија српске националности, као и троје судија који се изјашњавају као остали.
- Тренутно је у Суду БиХ упражњено 11 судијских позиција - наведено је у одговору ове правосудне институције на питање Којића који се заинтересовао за број, процентуалну заступљеност и ентитетско пребивалиште Срба, Хрвата, Бошњака и осталих судија у оквиру сваког одјељења.
У одговору је, између осталог наведено, да 36 судија у Суду БиХ има пребивалиште у ФБиХ /80 одсто/, девет је судија из Републике Српске /20 одсто/.